Jubileusze małżeńskie w kieleckim ratuszu

Pięćdziesiąt, pięćdziesiąt pięć, a nawet sześćdziesiąt lat wspólnego życia świętowało dziś kilkanaście małżeństw z Kielc. Podczas spotkania w ratuszu jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie oraz gratulacje od prezydenta Kielc Bogdana Wenty i przewodniczącego Rady Miasta Jarosława Karysia.

Medale za długoletni staż małżeński otrzymali dziś m.in. państwo Zofia i Marian Chłopek, którzy wspólnie przeżyli pięćdziesiąt pięć lat. Na jubileusz do ratuszusza przybyli wraz z bliskimi: córkami, wnuczkiem oraz siostrą jubilatki. - Z przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie na uroczystość, tym bardziej że mąż był wieloletnim pracownikiem Urzędu Miasta Kielce. Cieszymy się, że jest z nami rodzina i to daje mam poczucie, że jesteśmy dla nich naprawdę ważni - mówiła pani Zofia.

Złote gody świętowali również państwo Danuta i Kazimierz Szmit. Informacja o przyznanych odznaczeniach była przez nich długo wyczekiwana. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że dziś mamy okazję być w miejscu, gdzie lata temu składaliśmy przysięgę małżeńską. Dla nas to ważne wydarzenie okazja do świętowania z rodziną, co ciekawe wśród jubilatów spotkaliśmy też naszych sąsiadów z bloku - mówiła pani Danuta.

Podczas uroczystości medal odebrała także pani Alicja Sitek, której ze względu na chorobę męża, podczas wydarzenia towarzyszył syn Łukasz. - Długo czekaliśmy z mężem na ten dzień i chociaż nie możemy być tu teraz razem, jestem bardzo wzruszona i szczęśliwa. Wspomnieniami wracam dziś do dnia naszego ślubu. Ceremonia miała wyjątkową oprawę, gdyż obecni na niej byli harcerze z drużyny, którą prowadziłam. Harcerze stanęli dla nas w szpalerze, a każdy trzymał w ręku czerwoną różę - mówiła pani Alicja.  

Oprócz odznaczeń przyznawanych przez Prezydenta RP, jubilaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz życzenia. - Złote gody są wyjątkową okazją do świętowania. Spędzić razem pół wieku to wyraz prawdziwej miłości. Trzeba takiej, żeby pokonać wszelkie trudności razem, mimo różnych charakterów, różnicy zdań, pasji, marzeń, oczekiwań. Kochani Jubilaci dziś należą się Wam szczególne słowa uznania oraz najserdeczniejsze życzenia - mówił prezydent Kielc Bogdan Wenta.

* Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach (Dz.U. z 2022 r. poz. 1031). Nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom polskim.

Procedura nadania Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie odbywa się po zgłoszeniu tego faktu w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kielcach.

Powrót na początek strony