Już po raz 50. "Wiatraczek" zakręci Kielcami

Czeka nas wspaniała harcerska przygoda. Przed nami jubileuszowy, 50. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Od 6 lipca przez dziesięć dni w mieście będą rozbrzmiewać harcerskie rytmy. Na mieszkańców Kielc i gości czekają dwa koncerty na Kadzielni, cztery na Rynku oraz tradycyjny barwny i rozśpiewany korowód.

- Cieszymy się, że to właśnie w naszym mieście od pół wieku kręci się „Wiatraczek”. Wiele osób, które gościły u nas przez te lata zachowało wspaniałe wspomnienia. Tegoroczna edycja Festiwalu będzie znakomitą okazją do wspomnień, ale przede wszystkim prezentacji młodych artystów, którzy tak chętnie odwiedzają nasze miasto. Festiwal Harcerski, to także doskonała promocja Kielc i regionu świętokrzyskiego. To ważne ze względu na to, że obecnie staramy się o przyznanie Kielcom tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury” - mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Harcerze przejmą władzę

W tym roku na Festiwalu zagości ponad tysiąc osób, z czego aż 123 osoby będą spoza granic naszego kraju. Do Kielc przyjadą zespoły z Ukrainy – Barwinok, Contra Bass, Młode Liście oraz Duet Bandurzystek, a z Mołdawii - Zespół Styrczańskie Dzwoneczki.

Uczestników czekają przeglądy konkursowe na podstawie których, rozdane zostaną festiwalowe Jodły. Będą oni także brać udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez profesjonalnych instruktorów artystycznych. Wiele z tych młodych osób właśnie w Kielcach, po raz pierwszy wystąpi na dużej scenie.

Będą też spotkania po latach wielu pokoleń organizatorów, artystów oraz władz zaangażowanych w realizację Festiwalu. Gala jubileuszu 50-lecia „Wiatraczka” odbędzie się 9 lipca w Filharmonii Świętokrzyskiej. Więcej informacji na stronie Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.

Harcerze zapraszają do wspólnej zabawy

  • 8 lipca, godz. 19 Amfiteatr Kadzielnia - koncert jubileuszowy "Gospodarze-Gościom"
  • 9 lipca, godz. 18 ul. Sienkiewicza - Korowód Festiwalowy, a o 19 wręczenie kluczy do bram miasta, scena na Rynku - koncert "Zakręceni na Kielce"
  • 10 lipca, godz. 19 Rynek - konkurs piosenki harcerskiej
  • 11 lipca, godz. 19 Rynek - koncert "Zakręceni na Kielce"
  • 12 lipca, godz. 19 Rynek - koncert "Zakręceni na Kielce"
  • 15 lipca, godz. 19 Amfiteatr Kadzielnia – Koncert Galowy Laureatów - wręczenie festiwalowych Jodeł i prezentacje uczestników

Na wszystkie koncerty organizowane w ramach Festiwalu Harcerskiego wstęp wolny.

„Wiatraczkowe” wspomnienia

Obchody jubileuszu rozpoczęły się już podczas Święta Kielc. Na Rynku odbył się wspomnieniowy koncert, a w Muzeum Historii Kielc otwarto specjalną wystawę. Kostiumy, wycinki z gazet, pamiątkowe odznaczenia i proporce oraz oczywiście Jodły, o które walczyli artyści przez te pół wieku. To wszystko można oglądać na wystawie jubileuszowej „W nas brzmi młodość”. Przygotowały ją wspólnie Muzeum Historii Kielc oraz Komenda Chorągwi Kieleckiej ZHP im. Stefana Żeromskiego. Wystawa czynna będzie do 30 września br.

plakat-gazeta-kielecka.jpg

Powrót na początek strony