Kadrówka wkroczyła do Kielc

W czwartek, 12 sierpnia na placu Wolności zakończył się 56. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. 150 osób m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wyszło z krakowskich Oleandrów 6 sierpnia. W ten sposób piechurzy upamiętnili oddziały Józefa Piłsudskiego, które w 1914 roku wyruszyły do zaboru rosyjskiego.

Kadrówka po przekroczeniu granic miasta przemaszerowała ulicami Szczepaniaka, Husarską i ks. Piotra Ściegiennego na cmentarz wojskowy. Uczestnicy złożyli kwiaty na grobach poległych Legionistów i żołnierzy z wojny polsko bolszewickiej.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta wraz z przewodniczącym Rady Miasta Kielce Jarosławem Karysiem oraz Janem Józefem Kasprzykiem, szefem Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, powitali piechurów przy historycznej figurze Najświętszej Maryi Panny u zbiegu ul. Krakowskiej i ul. Gagarina. Następnie wszyscy przemaszerowali pod pomnik Czwórki Legionowej, gdzie złożono kwiaty. Po drodze na pl. Wolności przedstawiciele władz miasta oraz Marszu zatrzymali się przy pomniku AK na Skwerze Żeromskiego i zapalili znicze.

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej zakończył się na pl. Wolności, gdzie odbyło się wręczenie odznak i nagród marszowych z udziałem władz państwowych, wojskowych i samorządowych. Komendant marszu, Dionizy Krawczyński zauważył w swoim wystąpieniu, że -  Był to trudny tydzień dla piechurów, ale w każdym mieście mieszkańcy dziękowali nam za to, że w tak radosny sposób świętujemy początek drogi do niepodległości.

Marsz oficjalnie zakończył się przed Pałacem Biskupów Krakowskich wręczeniem nagród w zawodach Marszowych oraz apelem pamięci i salwą honorową. Tam uczestnicy usłyszeli ostatni w tym roku rozkaz, rozwiązujący 56. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

 

Powrót na początek strony