Kamil Pacholec ze wsparciem na dalszą edukację

Kamil Pacholec fot Mateusz Wolski.jpg
fot. Mateusz Wolski

Ponad 25 000 zł trafiło do Kamila Pacholca podczas niedzielnego koncertu na Dużej Scenie KCK. Ponadto pianista otrzymał od anonimowego darczyńcy stypendium roczne.

Kamil Pacholec chciałby studiować w Bostonie, Miami lub jednym z krajów europejskich.

Koncert zorganizowany został z inicjatywy prezydenta Kielc Bogdana Wenty oraz dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury Augustyny Nowackiej.

Kamil Pacholec jest pierwszym solistą w historii naszego regionu, który znalazł się w gronie dwunastu finalistów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Podczas odbywającej się w październiku imprezy, która – zgodnie z tradycją organizowana jest raz na 5 lat w Warszawie – nasz pianista otrzymał wyróżnienie jury.

Kamil Pacholec - naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego. Szkolił się pod okiem pedagog Małgorzaty Kowalskiej. Gdy miał 11 lat po raz pierwszy wystąpił  z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. W wieku12 lat wygrał Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Klas Fortepianu I stopnia w Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, został stypendystą instytucji. Trampoliną do międzynarodowej kariery solisty było zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Chopina w Katowicach pod patronatem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w 2016 roku. Konkurs był wieloetapowy i przeznaczony dla studentów i doktorantów, a Kamil  Pacholec był wtedy uczniem 6. klasy szkoły średniej.

Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Livorno (2018), laureat II nagrody i wielu dodatkowych nagród na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego (2019). Stypendysta m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów. Od 2016 r. jest objęty opieką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w ramach programu „Młode Talenty”. W 2018 r. otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Kamil Pacholec jest też laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2021.

Powrót na początek strony