Kampus GUM uchyli rąbka swoich tajemnic

Tunel do mierzenia prędkości np. dronów, nanomaszyna, komory klimatyczne mierzące wpływ skrajnych temperatur i wilgoci na funkcjonowanie urządzeń, choćby fotoradarów i laboratorium z idealną… ciszą. Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar będzie można zwiedzić już 14 września. Dzień później, 15 września na chętnych czeka Naukowy Piknik Metrologiczny przy Kieleckim Centrum Kultury.

Inwestycja realizowana przez Główny Urząd Miar wspólnie z Politechniką Świętokrzyską (konsorcyjnym partnerem) robi ogromne wrażenie. Na kompleks składa się 6 laboratoriów - Akustyki, Czasu i Częstotliwości, Masy, Długości, Termometrii, Informatyki Metrologicznej, zaplecze konferencyjno-edukacyjne oraz powierzchnie biurowo-usługowe, całkowita powierzchnia to 15 567 m².

Jednym z pomieszczeń, które mieliśmy okazję odwiedzić jest komora akustyczna, zawieszona w powietrzu na specjalnych fundamentach.

- Gdybyśmy się zamknęli w tym pomieszczeniu i nic nie mówili, usłyszelibyśmy bicie własnego serca. Po trzech minutach zaczęlibyśmy się z tym źle czuć, bo słyszelibyśmy, jak pracuje nasz organizm – opowiadał Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny Głównego Urzędu Miar.

W dwóch komorach akustycznych, dużej i małej, będzie sprawdzana odporność na hałas różnego typu urządzeń czy struktur. Także tu będą wzorcowane np. mikrofony i przeprowadzane testy słuchawek wygłuszających.

Zajrzeliśmy także do pomieszczenia, które może wygląda niepozornie, ale zostało przygotowane w specjalny sposób i skrywa technologiczne sekrety. To właśnie w nim będzie przechowywany wzorzec kilograma.

- Zostanie przetransportowany w specjalnie zamkniętym sejfie. Nie można go dotykać bez specjalnych rękawiczek i szczypców, żeby nie przenieść na niego nawet drobinki kurzu – wyjaśnia Piotr Ziółkowski.

Kampus GUM skrywa jeszcze wiele tajemnic i ciekawostek, ale żeby nie zepsuć pasjonatom wszelkiej miary i amatorom technologii zwiedzania 14 września nie będziemy zdradzać wszystkiego.

- W godzinach od 17 do 22 na wzór Nocy Muzeów planujemy Noc Metrologa. Będziemy chcieli pokazać mieszkańcom Kielc tajemnice kampusu. Będą także stanowiska doświadczalne dla dzieci. Zapraszamy w sobotę całe rodziny, dorosłych i dzieci. Na co dzień Kampus GUM jest niedostępny dla zwiedzających ze względu na prowadzone prace laboratoryjne. To naprawdę ważne miejsce na mapie nie tylko Polski, ale też świata. Wierzymy, że stanie się magnesem, który będzie przyciągał do Kielc naukowców i przedsiębiorców – podkreśla dyrektor generalny GUM Piotr Ziółkowski.

14 września swoje stanowiska wystawią także Politechnika Świętokrzyska prezentując łazika marsjańskiego - wizytówkę Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn oraz bezzałogowe maszyny latające i technologię VR. Wizytujących Kampus na Nocy Metrologa mierzyć i bawić będzie także Energetyczne Centrum Nauki INDUSTRIA. Pod okiem pracowników Centrum Nauki będzie można między innymi obliczyć wskaźnik BMI, odmierzyć czas stoperem i klepsydrą, zmierzyć długość stopą, łokciem, ale także zważyć puch i piasek.

Kolejne atrakcje w ramach Naukowego Pikniku Metrologicznego będą czekać na wszystkich 15 września. Przed Kieleckim Centrum Kultury stanie ponad 30 stanowisk do nauki przez zabawę. Dzieci, młodzież i dorośli będą mogli okiem naukowca, badacza i metrologa spojrzeć na otaczający świat. Od godz. 12:00 do 17:00 na Placu Stanisława Moniuszki 2 B oraz we wnętrzach Kieleckiego Centrum Kultury będzie można poćwiczyć rękę w lustrzanym pisaniu, siłą własnych mięśni wygenerować prąd, zabawić się w głuchy telefon, wystawić na próbę zręczność i cierpliwość w elektrycznym labiryncie, a głowę poddać magii iluzji. Ci, którzy lubią łamigłówki, będą mogli sprawdzić się w logiczno-analitycznym i kreatywnym myśleniu w matematyce przy stanowisku szkoły Superminds Academy. Na poznanie przez zabawę i doświadczenia czekają koło Maxwella, półkule magdeburskie, kalejdoskop, kołyska Newtona i wiele, wiele innych atrakcji.

Powrót na początek strony