„Kiedy życie staje w miejscu”. Poruszające historie świadków wojny

„Kiedy życie staje w miejscu” to przekaz spotkania z kobietami, świadkami wydarzeń w Ukrainie. W "Poczytalni na dVorcu" usłyszeliśmy przejmujące historie, które były częścią całodziennych obchodów rocznicy agresji Rosji.

– Codziennie spotykamy się z ogromną życzliwością, bezinteresownością i odruchami serca. Wszyscy uczymy się funkcjonowania w tej wyjątkowej sytuacji  – powiedziała podczas spotkania Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc. Wcześniej wygłosiła kilka poruszających słów w imieniu księdza Rafała Dudały:

- Jednak zło nie może mieć ostatniego słowa, a dzień wygnania z własnego, ukraińskiego domu, stał się zarazem dniem przyjęcia do innego, polskiego domu. Gdy tam zło objawiało twarz, jakiej dawno nie widziano, tu rozrastało się dobro, jakiego nie w dziano nigdy: otwierało serca, domy i portfele; dawało jeść, szukało pracy, tworzyło punkty medyczne, gromadziło na modlitwie, organizowało kolejne konwoje. To dobro przywędrowało także do Kielc niczym nie różniąc się od tego, którego eksplozję widzieliśmy w całej Polsce i daleko poza jej granicami.

Lilia Sokołowska i Olga Kholodna nie kryły wzruszenia. Były bezpośrednimi świadkami opisywanych w liście wydarzeń. Chcąc chronić to co najcenniejsze – ludzkie życie – podjęły trudno i często bolesną decyzję o opuszczeniu swoich domów i wyemigrowaniu do Polski.

- Pamiętam swój strach te dźwięki, te wybuchy. Szybko pakowałam walizkę ale okazało się, że wzięłam rzeczy, które okazały się zbędne – powiedziała Olga Khodolna. Dodała, że jej córeczka zapytana co najbardziej pamięta tego dnia, gdy musiały uciekać, powiedziała – Strach. - Przed wojną byłam mamą, żoną Ukrainką, teraz jestem także tatą – powiedziała Olga.

Liliana Sokołowska zaapelowała: - Jesteście szczęśliwi. Wojna to wielkie zło. 

Za czym najbardziej tęsknią? – Za mężami, rodzicami, rozmowami rodzinnymi. 

Na zakończenie wszyscy wysłuchali utworu będącego symbolem podarunku kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich pt. „Daruj życie Ukrainie”. 

Tekst: Anna Zielińska Brudek
Muzyka/aranż: Roch Dobrowolski/Magdalena Surma
Wokal: Magdalena Surma
Wiolonczela: Roch Dobrowolski
Piano: Roch Dobrowolski
Produkcja muzyczna: Roch Dobrowolski
Produkcja Video: Krzysztof Herod

Wydarzenia Miasto Kielce organizowało we współpracy ze Stowarzyszeniem Integracja Europa Wschód, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Stowarzyszeniem na Rzecz Wsparcia i Rozwoju – „Integrujemy Pokolenia", "Poczytalnią na dVoRcu" - Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Punktem Promocji Kielc - "Galeria Dworzec 17:30", Dworcem Autobusowym Kielce.

Powrót na początek strony