„Kieł” zaprasza fanów mocnych rowerowych wrażeń

Amatorzy zjazdów rowerowych mogą już korzystać z pierwszego w Kielcach Singletracku z prawdziwego zdarzenia. Naturalna trasa, usytuowana na zboczu góry Pierścienicy otrzymała nazwę Kieł.

Całość mierzy 812 m w poziomie, zaś długość liczona ze spadkiem terenu to 860 m. Przeważająca część posiada nawierzchnię rodzimą, dlatego można tam spotkać m.in. korzenie. Na trasie zainstalowano przeszkody terenowe np. double, dropy, rock garden, ziemne stoliki, bandy, brama wjazdowa z tablicą z regulaminem użytkowania trasy rowerowej.

Nie dla początkujących

Trasa rowerowa jest ogólnodostępna. Za wjazd i korzystanie z niej nie są pobierane żadne opłaty.

- Singletrack przeznaczony jest dla bardziej doświadczonych rowerzystów. Poziom trudności dodatkowo zwiększa się proporcjonalnie do rosnącej prędkości zjazdu – przekonuje Jacek Juszczyk, przedstawiciel wykonawcy.

Trasa rowerowa została oznakowana i wkomponowana w istniejący teren leśny wzdłuż istniejącego stoku narciarskiego. Ważnym elementem trasy, umieszczonym przy parkingu Green Velo u podnóża Pierścienicy, jest tablica prezentująca jej przebieg oraz regulamin. Druga, mniejsza znajduje się w miejscu startu trasy.

Ze względu na terenowy charakter obiektu Zarządca nie może zagwarantować odpowiedniego  poziomu bezpieczeństwa jego użytkowania i stanu technicznego trasy rowerowej, która może się zmieniać w zależności od panujących warunków.

Każdy dorosły użytkownik korzysta z trasy rowerowej na własną odpowiedzialność, a osoby niepełnoletnie na odpowiedzialność opiekuna. Za ewentualne wypadki na trasie rowerowej odpowiadają sami użytkownicy.

Miasto przyjazne rowerzystom

- Singletrack to kolejna inwestycja, którą Miasto Kielce zrealizowało z myślą o rowerzystach. Przypomnę, że rok temu otwieraliśmy skatepark wykorzystywany między innymi przez fanów BMX’ów, za niedługo potem pumptrack, rośnie też liczba dróg dla rowerów, które z roku na rok zwiększają swój kilometraż. Jestem przekonany, że nasz „Kieł” jeszcze bardziej wzmocni potencjał Kielc jako miejsca do aktywnego wypoczynku – mówi Bogdan Wenta prezydent miasta Kielce.

Zadanie zrealizowała firma EM Janikowscy Marek Janikowski ze Srebrnej Góry. Koszt wykonania projektu i robót budowlanych wyniósł 158 670,00 zł brutto.

fot. Jacek Juszczyk/Bike Adventures

Powrót na początek strony