Kielce cały czas będą wspierać idee europejskie

Kielce były jednym z czterech miast nominowanych do Nagrody Europy. Na krótkiej liście finałowej znalazły się obok Münster i Bambergu z Niemiec oraz Chmielnickiego z Ukrainy.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy ogłosiło wyniki tegorocznej oceny pretendentów do Europe Prize - najwyższego odznaczenia, jakie można nadać miastu europejskiemu za jego działania w promocji idei europejskich. Laureatem został Chmielnicki z Ukrainy.

- Gratuluję wszystkim finalistom, a szczególnie zwycięzcy, Miastu Chmielnicki. Rywalizacja na takim poziomie to duże wyróżnienie. Deklaruję, że Kielce nie spoczną na laurach lecz wciąż będą doskonalić i poszerzać współpracę międzynarodową – powiedział Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Chmielnicki to stolica obwodu licząca 290 tysięcy mieszkańców. Jedno z większych miast regionu Podole. Miasto współpracuje z 13 partnerami z całego świata. Szczególne uznanie członków Komisji oceniającej wzbudziło zaangażowanie młodzieży w obchody „Tygodnia Europejskiego” oraz stworzenie internetowej platformy wymiany informacji pomiędzy zaprzyjaźnionymi miastami.

Członkowie Komisji weryfikującej zgłoszenia podkreślili ogromne zaangażowanie społeczeństw i władz każdego z miast we współpracę europejską, a także wysoko ocenili przygotowane wnioski aplikacyjne.

W finałowym etapie, na prośbę Komisji oceniającej, przygotowany został film promocyjny prezentujący wkład naszego miasta w realizację idei wspólnoty europejskiej i współpracę zagraniczną Kielc w ostatnim czasie.

Europe Prize przyznawana jest od 1955 roku przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Laureat wybierany jest spośród kandydatów z 47 uprawnionych państw członkowskich.

Działania Kielc w obszarze propagowania idei Zjednoczonej Europy, a także szeroko pojętej postawy proeuropejskiej, zostały zauważone i docenione przez Radę Europy w ubiegłych latach. W 2015 roku nasze miasto wyróżniono Dyplomem Europejskim, rok później Flagą Europejską, zaś w 2018 roku Plakietą Honorową Rady Europy. Nagroda Europy to ostatnie, najważniejsze z wyróżnień.

Powrót na początek strony