„Kielce CAMP dla Winnicy, Świętokrzyskie 2023” po raz drugi

Po raz drugi Miasto Kielce we współpracy z Samorządem Województwa organizuje „Kielce CAMP dla Winnicy, Świętokrzyskie 2023” – pobyt dzieci i młodzieży, w tym sierot i tych, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w obronę Ukrainy. W tym roku z tej formy wsparcia skorzysta 250 młodych ludzi z opiekunami.

Dziś w ratuszu podpisane zostało porozumienie pomiędzy miastem Kielce a Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.  

- Od ponad 60 lat jesteśmy partnerami Winnicy, dlatego właśnie dedykujemy projekt dzieciom i młodzieży z tego miasta. To pewna forma „odskoczni” dla nich, by choć na chwilę mogły zapomnieć o dramacie wojny i spędzić czas z młodymi ludźmi z Kielc. Pamiętam jak podczas ubiegłorocznego obozu Winnica została zbombardowana. Udało nam się sprawnie zapewnić pomoc psychologiczną, ale strachu i łez w oczach tych dzieci nie da się zapomnieć – mówi Bogdan Wenta Prezydent Kielc.

Pobyt podzielony zostanie na pięć równych grup, które w naszym mieście i regionie przebywać będą  w okresie od 19 czerwca do 13 sierpnia. Termin pobytu pierwszej, 50-osobowej grupy zaplanowany został w dniach 19-30 czerwca. Do Kielc przyjadą młodzi winniczanie o polskich korzeniach uczący się w Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej prowadzonej przez Konfederację Polaków Podola.

Miasto Kielce zapewnia zakwaterowanie w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Jagiellońskiej 90, pełne wyżywienie, opiekę wykwalifikowanych wychowawców, program kulturalny, sportowy, turystyczny i rozrywkowy oraz ubezpieczenie. Grupy z Winnicy będą odbierane i odwożone do wskazanego przejścia granicznego na granicy polsko-ukraińskiej. Dyrektor szkoły Tomasz Olesiński zapowiada, że goście będą mieli wypełnione dni atrakcjami. – Wezmą udział w warsztatach organizowanych przez kieleckie instytucje, jak Energetyczne Centrum Nauki Industria, Muzeum Historii Kielc, czy Kielecki Teatr Tańca. Zwiedzą również atrakcje regionu takie, jak Zamek w Chęcinach, Pacanów, Lisów. Zorganizujemy im też zajęcia integrujące z naszą kielecką młodzieżą – sportowo-rekreacyjne – wymienia dyrektor.

Ze strony Miasta za organizację projektu odpowiada Miejski Szkolny Ośrodek Sportowy w Kielcach.

Powrót na początek strony