Kielce Camp dla Winnicy wystartował

Pierwsza grupa młodzieży z Winnicy i Obwodu Winnickiego przyjechała do Kielc na letni wypoczynek. Wtorkowe przedpołudnie młodzi ludzie spędzili w Ogrodzie Botanicznym. Wyjątkowych gości przywitali Prezydent Kielc Bogdan Wenta i członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca.

- Przygotowaliśmy bogaty program pobytu dla dzieci i młodzieży z naszego miasta partnerskiego. Mamy nadzieję, że będą mogły u nas poczuć się bezpiecznie i odnaleźć choć trochę normalności. Zależy nam, aby pokazać naszą gościnność i wsparcie dla naszych wschodnich przyjaciół – powiedział Prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Pierwszego dnia młodzi ludzie zwiedzili Ogród Botaniczny i Wzgórze Zamkowe. W kolejnych dniach pobytu zaplanowano m.in. zajęcia integracyjne, sportowe, wizyty w kieleckich atrakcjach i wycieczki po regionie świętokrzyskim.

Letni wypoczynek odbywa się w ramach projektu „Kielce Camp dla Winnicy, Świętokrzyskie 2022”. Miasto Kielce realizuje go wspólnie z Samorządem Województwa Świętokrzyskiego. Do 14 sierpnia odbędą się cztery turnusy, w których weźmie udział łącznie 200 osób. Będą to dzieci i młodzież w wieku od 7 do 17 lat. Młodzi ludzie będą mieszkać zamieszkali w Szkolnym Internacie Zespołu Szkół nr 2 w Kielcach. Program pobytu przygotowała kadra Miejskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego w konsultacji z Wydziałem Edukacji, Kultury i Sportu oraz Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej.

Na realizację projektu "Kielce Camp" Miasto Kielce przeznaczyło 210 tys. zł. Planowane źródło finansowania to środki z tzw. „korkowego” na co pozwala art. 31a Ustawy z dnia 8 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Urząd Marszałkowski, jako wkład Województwa Świętokrzyskiego z przeznaczeniem na pokrycie kosztów transportu i wybranych wycieczek po regionie, przekazał 50 tys. zł. Całkowity koszt projektu obejmujący zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę, realizację programu w Kielcach i animację czasu wolnego to około 260 tys. zł.

Powrót na początek strony