Kielce czekają na "Wiatraczek"

Będą warsztaty, przeglądy konkursowe, dzień polskiego folkloru, duży koncert galowy i gra miejska - 48. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej odbędzie się w dniach 8 – 18 lipca 2021. Z powodu pandemii program tegorocznego Wiatraczka jest mocno okrojony.

W wydarzeniu weźmie udział około 350 uczestników z Polski i Hiszpanii.

- Ze względu na trwającą pandemię musieliśmy ograniczyć kontakty gości Festiwalu z mieszkańcami Kielc do minimum, dlatego nie będzie w tym roku koncertów na Rynku. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci i młodzieży – podkreśla hm. Tomasz Rejmer, komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej.

Organizatorzy zrezygnowali w tym roku z korowodu, który w poprzednich latach był barwnym powitaniem gości. 8 lipca 2021 r. odbędzie się koncert inauguracyjny w Kieleckim Teatrze Tańca.

Przeglądy konkursowe zaplanowano na 8 i 9 lipca. Z kolei w dniach 10 - 14 lipca dzieci i młodzież wezmą udział w warsztatach artystycznych, które poprowadzą konsultanci m.in. Hanna Liaskovich, Aleksandra Łaba, Tomasz Rowiński, Andrzej Wolski, Samuela Modzelewska, Katarzyna Lisowska, Aleksandra Lipińska, Zbigniew Piasecki czy Monika Wielińska. Warsztaty odbęda się w Kieleckim Centrum Kultury, Szkole Tańca Kieleckiego Teatru Tańca i w Domu Środowisk Twóczych a przeglądy konkursowe w Kieleckim Centrum Kultury.

- Festiwal nie jest wydarzeniem tylko rozrywkowym, ale przede wszystkim jest to edukacja. Zależy nam na nauczeniu młodych ludzi obcowania z kulturą i wyrobieniu w nich dobrych nawyków. To jest najważniejsze przesłanie Festiwalu, dlatego organizujemy warsztaty w 11 kategoriach artystycznych – mówi hm. Arkadiusz Szostak, dyrektor 48. MHFKMSz.

10 lipca organizatorzy zapraszają do Parku Miejskiego na Dzień Tradycji Polskiego Folkloru – wydarzenie organizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi. Na scenie wystąpi Zespół Regionalny Magurzanie oraz Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty.

14 lipca w ogrodzie Domu Środowisk Twórczych odbędzie się Konkurs Piosenki Harcerskiej i koncert zespołu „Wołosatki”.

Najważniejszym wydarzeniem 48. MHFKMSz będzie koncert galowy, 17 lipca w Amfiteatrze Kadzielnia. Weźmie w nim udział ponad 500 osób.

- Tradycyjnie podczas wydarzenia wręczone zostaną złote, srebrne i brązowe jodły oraz nagrody specjalne. Jednak koncert laureatów poprzedzi specjalny blok „Gospodarze – Gościom”. Będzie to wielkie święto i duże widowisko w większej przestrzeni – informuje hm. Arkadiusz Szostak, dyrektor 48. MHFKMSz.

Dodatkową atrakcją dla festiwalowych gości będzie gra „Zakręceni na Kielce”. Uczestnicy „Wiatraczka” będą zwiedzać miejskie instytucje kultury, tak aby mogli poznać walory Kielc.

W czasie 48. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej realizowany będzie projekt „Culture is a bridge”, dofinansowany z środków programu Erasmus+.

- Do Kielc przyjedzie grupa skautów z Hiszpanii. Cały projekt skoncentrowany jest na tym, aby młodzież nauczyła się produkować, tworzyć wydarzenia artystyczne. Wspólnie z nasza kadrą przygotują Konkurs Piosenki Harcerskiej oraz koncert galowy. W ramach tego samego projektu polscy harcerze polecą we wrześniu do Hiszpanii – opowiada hm. Tomasz Rejmer.

Partnerami „Wiatraczka” są m.in. kielecki ratusz, Kieleckie Centrum Kultury, Kielecki Teatr Tańca, Dom Środowisk Twórczych, Politechnika Świętokrzyska i Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

 

Program 48. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej

Powrót na początek strony