Kielce gospodarzem 21. edycji Gali Mistrza Mowy Polskiej

W poniedziałek 14 grudnia 2020 r. odbył się 20. finał konkursu na najlepiej mówiących Polaków. Gala finałowa odbyła się on-line. Decyzją Jury tytuły Mistrzów Mowy Polskiej zdobyli: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Tomasz Raczek, Jerzy Sosnowski oraz Henryk Talar.

W głosowaniu Vox Populi najwięcej głosów uzyskali ex aequo Aleksandra Buszta-Bąk oraz Jarosław Szymczyk.

Podczas uroczystej Gali online Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta oraz Augustyna Nowacka dyrektor KCK, oficjalnie zaprosili do Kielc na przyszłoroczny finał Mistrza Mowy Polskiej.

- Jesteśmy dumni, że będziemy gospodarzami tego wzniosłego wydarzenia. Wierzymy, że takie spotkania będą kultywowały i podtrzymywały pamięć o znaczeniu mowy ojczystej nie tylko w kulturze i sztuce, ale i w naszym życiu codziennym. Jestem przekonany, że to będzie niezwykle cenna lekcja kultury i historii, a równocześnie podróż sentymentalna przez krainę życia i twórczości wielkich literatów – powiedział Bogdan Wenta prezydent Kielc.

Finał 21. Edycji konkursu odbędzie się 20 września 2021 roku w Kieleckim Centrum Kultury.

- Kielce zapraszają, czekamy na Państwa – powiedziała Augustyna Nowacka, dyr. KCK.

Program Mistrz Mowy Polskiej powstał w grudniu 2000 roku z inicjatywy Magazynu Konsumenta Solidna Firma. Program ma na celu popularyzację mowy ojczystej przez nominację i wybór osób, które posługują się naszym językiem z niezwykłą pasją i elegancją, które według powszechnie uznanych kanonów, zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej. Wyboru dokonuje grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka.

Powrót na początek strony