Kielce i Třebíč zacieśniają kontakty

Delegacja Miasta Kielce uczestniczyła w obchodach 20-lecia wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO dwóch obiektów w czeskim Třebíč. Chodzi o Kompleks Dzielnicy Żydowskiej wraz z kirkutem oraz Bazylikę św. Prokopa - unikatowe przykłady bliskiego współżycia kultury chrześcijańskiej i żydowskiej od średniowiecza aż do XX wieku.

Třebíč to około 40-tysięczne miasto na południu Czech. W przeszłości było jednym z najważniejszych ośrodków na Morawach. Aktualnie jedno z cenniejszych miast Czech.

Na zaproszenie władz miasta, położonego na południu Czech na Morawach, w programie udział wzięli: Marzena Bzymek - Skarbnik Miasta, Sławomir Stachura - dyrektor Kancelarii Prezydenta, Piotr Łojek - dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Grzegorz Maciągowski - dyrektor Muzeum Historii Kielc, Iwona Sabat - kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej oraz Karol Gadowski - koordynator współpracy zagranicznej z tegoż samego wydziału Urzędu Miasta Kielce.

W dwudniowym programie znalazły się m.in. spotkanie z burmistrzem Pavlem  Pacalem oraz innymi przedstawicielami miasta Třebíč, wizyty w instytucjach bardzo ważnych dla rozwoju miasta i regionu, jak elektrownia atomowa Dukovany, w placówkach  oświatowych. Kielczanie mieli także możliwość obejrzenia obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wzięli również udział w obchodach jubileuszu, przygotowanych dla mieszkańców i turystów.

- To ważne i cenne doświadczenie. Mieliśmy okazję poznać m.in. system zarządzania miejskimi jednostkami, byliśmy pod wrażeniem umiejętności łączenia troski o tradycję i uszanowanie przeszłości z dzisiejszą rzeczywistością oraz tym, co dają nowoczesne rozwiązania. Byliśmy także pod dużym wrażeniem, jak mieszkańcy miasta Třebíč potrafią się wspaniale bawić w poczuciu integracji i poszanowania tradycji - podsumował dyrektor Sławomir Stachura.

Weekendowe imprezy, zorganizowane na terenach zielonych nad rzeką Igławą zgromadziły setki ludzi, którzy wspólnie radośnie świętowali 20-lecie wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO obiektów Třebíč. Podczas finałowego koncertu burmistrz Pavel Pacal, podsumowując wydarzenia jubileuszowe, powiedział ze sceny do liczącej setki osób publiczności. - Świętujemy. To ważne, by w czasie integracji i wspólnej radości pamiętać o kultywowaniu i szanowaniu naszej historii i tradycji. Tym bardziej cieszę się, że tegoroczny jubileusz mogliśmy obchodzić z przedstawicielami naszych miast partnerskich z Korei Południowej, Austrii i Czech oraz reprezentantami Kielc z Polski, z którymi nawiązaliśmy kontakty.

Wizyta kielczan była kolejnym krokiem do wzajemnego poznania potencjału obydwu ośrodków i była kolejnym krokiem rozwijania współpracy. 7 lipca 2023 roku prezydent Bogdan Wenta podpisał w ratuszu list intencyjny o ustanowieniu wzajemnych kontaktów dwustronnych pomiędzy miastami Kielce oraz Třebíč w Republice Czeskiej.  Był to pierwszy krok do rozpoczęcia dwustronnej współpracy oraz realizacji wspólnych działań na rzecz naszych miast. Dokument zakłada wzajemną promocję, wymianę doświadczeń, współpracę na rzecz wzmocnienia pozycji naszych wspólnot lokalnych w rodzinie państw Unii Europejskiej.

Inicjatywa nawiązania współpracy z Kielcami wyszła z Czech. Do złożenia propozycji zainspirowały walory gospodarcze, turystyczno-kulturalne oraz historia naszego miasta. Dodatkowym argumentem za rozpoczęciem współpracy była chęć poszerzenia listy partnerów z państw Grupy Wyszehradzkiej.

Powrót na początek strony