Kielce i Winnica poszerzają współpracę edukacyjną

Kielce i Winnica.jpg

Poszerzenie współpracy edukacyjnej Kielc i Winnicy o nowe podmioty było celem zorganizowanego w dniu 1 lutego, wirtualnego spotkania przedstawicieli obu miast.

Do mocnej grupy partnerskich placówek edukacyjnych dołączyły 4 przedszkola (Nr 3 i 25 z Kielc oraz 7 i 28 z Winnicy) i 2 szkoły średnie (VI Liceum Ogólnokształcące w Kielcach oraz Gimnazjum nr 1 z Winnicy).

Pierwsze spotkanie prowadzone on-line służyło przekazaniu podstawowych informacji na temat liczby uczniów i prowadzonych oddziałów oraz prezentacji profilu każdej z placówek. Zajęcia z języka angielskiego, artystyczne, kulinarne, programowanie czy rytmika to tylko niektóre z licznych propozycji dedykowanych najmłodszym podopiecznym przedszkoli w Kielcach oraz Winnicy. Dyrektorki z Polski i Ukrainy zgodnie stwierdziły, że wymiana doświadczeń, a także wiedzy praktycznej pozwoli wzbogacić ofertę i znaleźć kolejne inspiracje.

Płaszczyzną do współpracy szkół średnich (VI LO i Gimnazjum nr 1) będą języki obce. Realizacja przez uczniów i nauczycieli wspólnych projektów i zajęć pozwoli udoskonalić umiejętności posługiwania się językami obcymi, poszerzy wiedzę oraz horyzonty myślowe oraz służyć będzie wzajemnemu poznaniu i obalaniu stereotypów. Młodzież ze "Słowackiego" uczy się w szkole języków: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego i hiszpańskiego. W Gimnazjum nr 1 w Winnicy wykładane są języki: angielski, niemiecki, francuski oraz od dwóch lat polski i chiński.

W najbliższym czasie planowane jest przygotowanie i przeprowadzenie lekcji on-line z aktywnym udziałem uczniów z obu miast.

Tradycyjne spotkanie oraz uroczystość podpisania porozumień o współpracy wyżej wymienionych palcówek zorganizowane zostanie po zniesieniu obostrzeń sanitarnych, wynikających z pandemii Covid-19.

Inicjatywa rozszerzenia kooperacji szkół i przedszkoli podjęta została przez Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce oraz Departament Oświaty Winnickiej Rady Miejskiej. Koordynację działań zapewnia Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Kielce.

Powrót na początek strony