Kielce kosmiczną stolicą Europy

Najlepsze łaziki z całego świata, rakiety, obserwacje Słońca, spotkanie z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim, goście z NASA i światowych agencji kosmicznych a nawet degustacja kosmicznych potraw. To tylko kilka z nieliczonych atrakcji jakie czekają na widzów międzynarodowego wydarzenia European Rover Challenge. Przez trzy dni Kielce staną się prawdziwą kosmiczną stolicą Europy.

Na co warto zarezerwować sobie czas odwiedzając zawody ERC?

Na kosmiczne spotkania

Każdy z kolejnych dni ERC 2023 będzie poświęcony innemu zagadnieniu. W piątek uczestnicy przeniosą się na Marsa – aby spotkać dr. Robert Zubrina, światowej sławy eksperta ds. Marsa i założyciela The Mars Society. Będzie także wyjątkowa okazja porozmawiać z szefem polskiego inkubatora biznesowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC Poland), aby dowiedzieć się jakie możliwości finansowe czekają na startupy i osoby z pomysłami na wykorzystanie technologii kosmicznych.
W sobotę, podczas „Artemis Day”, specjaliści w zakresie kosmicznych technologii skupią się na powrocie człowieka na Księżyc, pozyskaniu jego zasobów oraz wykorzystaniu go jako platformy startowej dla dalekich misji kosmicznych. Z kolei w niedzielę ERC powróci na Ziemię, a zaproszeni goście będą rozmawiać o wykorzystaniu danych satelitarnych, o tym jak chronić naszą planetę dzięki technologiom kosmicznym oraz o ich roli w codziennym życiu każdego z nas.

Na Ekspertów z całego Świata

Unikalną wartością ERC jest obecność wybitnych ekspertów w zakresie technologii kosmicznych, których można będzie spotkać na żywo w czasie wydarzenia. Wśród prelegentów tegorocznej edycji zobaczymy m.in.: Sławosza Uznańskiego, polskiego astronautę projektowego ESA, Lesa Johnsona, fizyka, nagradzanego autora książek science-fiction i inżyniera NASA, Sheli Brunswick, dyrektorkę operacyjną Space Foundation, Alessandro Golkara, specjalistę od Nanosatelitów i Konstelacji Satelitarnych oraz profesora na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, Jamesa Skinnera, geologa NASA, tworzącego mapy innych planet, Raphaela Roettgena, E2MC Ventures, funduszu venture capital wspierającego firmy z sektora kosmicznego. Wśród gości ERC spotkamy także dr Annę Burzykowską zarządzająca w ESA infrastrukturą Programu Obserwacji Ziemi Copernicus oraz popularyzatorów nauki: dr. Tomasza Rożka i Piotra Koska ze znakomitego kanału Astrofaza. Pełną listę tegorocznych ekspertów można znaleźć na stronie www.roverchallenge.eu.

Oraz na technologiczne nowinki oraz inspirujące prelekcje

Odwiedzający strefę inspiracji będą mogli doświadczyć nowinek kosmicznych i robotycznych z całego świata: spróbować kosmicznego jedzenia, sterować robotem i pilotować drona, zobaczyć roboty z klocków LEGO, zaprojektować satelitę wielkości puszki po napoju, przeprowadzić obserwacje Słońca i nocnego nieba, a także dowiedzieć się, gdzie w Układzie Słonecznym może istnieć życie i skorzystać z kina plenerowego. Na najmłodszych widzów czekają liczne konkursy i warsztaty, a miłośnicy fotografii będą mogli podziwiać wystawę sztuki inspirowanej filmami i literaturą science-fiction. Startupy, zespoły i osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą będą mogą zapytać o możliwości wsparcia w inkubatorze w ESA BIC Polska.

O wydarzeniu ERC 2023

European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. decydenci i astronauci NASA i szefowie działów robotyki ESA, przedstawiciele Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne.
Współorganizatorami ERC 2023 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Miasto Kielce ponownie pełni rolę Miasta Gospodarza wydarzenia, a w gronie partnerów znajdziemy: Mars Society Polska, ESA BIC Poland / Agencję Rozwoju Przemysłu. Politechnikę Poznańską, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Pyramid Games, Pokojowy Patrol, a także amerykańska korporacja Mathworks oraz RedWire.

Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.