Kielce mogą liczyć na Strażników Miejskich

To oni od trzydziestu lat dbają o bezpieczeństwo i porządek w mieście. Z okazji Dnia Straży Miejskiej władze miasta podziękowały wszystkim strażnikom miejskim za trud, poświęcenie i zaangażowanie w pracę.

W uroczystości w Sali konferencyjnej kieleckiego Urzędu Miasta wzięli udział prezydent Kielc Bogdan Wenta, zastępcy prezydenta Kielc Agata Wojda oraz Marcin Chłodnicki, dyrektor Kancelarii Prezydenta Sławomir Stachura, przedstawiciele służb mundurowych i jednostek miejskich.

Straż Miejska w Kielcach została powołana 14 lutego 1991 roku. Jak zaznaczył prezydent Kielc Bogdan Wenta przez wszystkie te lata wiele się zmieniło – struktura straży i przede wszystkim zakres obowiązków.

- Mogę podziękować szczególnie za to, że Wasza obecność na ulicach naszego miasta daje poczucie bezpieczeństwa. Zwłaszcza w czasie pandemii zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie. Co ważne w ostatnich latach bardzo zmieniło się podejście mieszkańców Kielc do pracy strażników miejskich. To jest Waszym sukcesem i za to składam serdeczne podziękowania – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

W Straży Miejskiej w Kielcach pracuje 100 osób. Na wyposażeniu strażnicy mają 12 samochodów i drona, który pomaga kontrolować jakość powietrza w mieście.

- Podejmujemy bardzo różne interwencje. W okresie letnim są związane najczęściej z zakłócaniem spokoju, spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych czy wywoływaniem zgorszenia w miejscach publicznych. W okresie zimowym mamy do czynienia głównie ze spalaniem odpadów czy zadymianiem – informuje Bogusław Kmieć, z zespołu prasowego Straży Miejskiej w Kielcach.

Jednak działania strażników można wymieniać długo. To oni zajmują się także odszukiwaniem właścicieli nielegalnych wysypisk śmieci, edukacją ekologiczną, obsługą monitoringu wizyjnego, kontrolują bezpieczeństwo na placach zabaw, służą pomocą kierowcom, którzy nie mogą zimą odpalić auta, a jeżeli trzeba to przychodzą na pomoc również jeżom.

A co daje im największą satysfakcję w pracy?

- Uznanie i podziękowania mieszkańców naszego maista, z którymi spotykamy się niejednokrotnie. To jest bardzo miłe – zaznaczył Bogusław Kmieć.

W czasie uroczystości 14 strażników miejskich odebrało wyróżnienia.

Ten dzień był także okazją do podziękowania komendant Renacie Gruszczyńskiej, która od 1 września obejmie stanowisko prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach. Prezydent miasta powierzył pełnienie obowiązków komendanta Straży Miejskiej w Kielcach dotychczasowej zastępczyni komendanta Barbarze Brzeszcz.

- Sądzę, że bardzo istotne jest zachowanie ciągłości tego co rozpoczęła Pani Renata Gruszczyńska. Jej zasługą jest przede wszystkim dopracowanie struktur, uregulowanie wielu spraw oraz dostrzeżenie i wykorzystanie umiejętności strażników. Tę linię będziemy kontynuować wspólnie z pełniącą obowiązki komendanta Panią Barbarą Brzeszcz. Rozwój nie zawsze polega na zmianach, to także wykorzystanie i rozbudowywanie potencjału, który już posiadamy – mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Dla mnie to był najwspanialszy okres w życiu zawodowym. Najbardziej jestem zadowolona, że udało nam się wspólnie stworzyć zespół ludzi, który sobie ufa i wie, że zawsze może na siebie liczyć. Życzę wszystkim kieleckim strażnikom miejskim powodzenia, trzymam za Was kciuki. Jestem pewna, że moja zastępczyni sobie doskonale poradzi – powiedziała komendant Renata Gruszczyńska.

- Uważam, że odejście Pani Renaty Gruszczyńskiej to duża strata dla Straży Miejskiej. Chcę kontynuować tę drogę, którą razem z Panią komendant obrałyśmy. Wiemy, że na tym zależy także Panu Prezydentowi Bogdanowi Wencie. Mamy sygnały od mieszkańców Kielc, że jest to dobry kierunek – podkreśla Barbara Brzeszcz, która będzie pełnić obowiązki komendanta Straży Miejskiej.