Kielce na 57. Festiwalu Europeada w Kłajpedzie

Mnóstwo pozytywnej energii, radości, tańca i śpiewu. Kielce promowały się podczas Europejskiego Festiwalu Miłośników Kultury Ludowej Europeade. 57. edycja wydarzenia odbyła się w Kłajpedzie na Litwie od 13 do 17 lipca. Nasze miasto i region reprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Kielce”, który na festiwalowych występach i paradzie grup folklorystycznych z niemal całej Europy pokazał siłę i energię polskiego i regionalnego tańca. Zespół zaprezentował Poloneza i Mazurka.

Festiwal, to także Forum Europeady. Na klimatycznej uliczce w centrum Kłajpedy Urząd Miasta Kielce, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Zabawek i Zabawy przygotowały stoisko promocyjne Miasta Kielce, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Tu promowane były największe atrakcje Kielc i regionu, można było otrzymać także produkty przekazane na stoisko Kielc przez WSP "Społem". Wiele osób korzystało też z gier przygotowanych przez MZiZ.

W delegacji Miasta Kielce w Kłajpedzie uczestniczyli Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc, kierownictwo i pracownicy Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu oraz Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach i Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

- Mieliśmy okazję podziwiać piękno folkloru, ale również przyjrzeć się zastosowanym rozwiązaniom przy organizacji Europeady. Przeprowadziliśmy wiele rozmów z naszymi partnerami i to doświadczenie wykorzystamy przy organizacji wydarzenia w Kielcach - mówi Marcin Chłodnicki, zastępca Prezydenta Kielc.

Miasto Kielce będzie ponownie gospodarzem EUROPEADY w 2024 roku, poprzednio wydarzenie gościło w stolicy regionu świętokrzyskiego w 2014 roku. Coroczny festiwal kulturalny organizowany jest w różnych miastach Europy od ponad 50 lat. W imprezie biorą udział grupy muzyczne, chóry, zespoły taneczne i folklorystyczne, a także wystawcy wszelkich atrakcji regionalnych. Jest to swoista forma targów turystyczno-regionalnych, połączonych z występami artystycznymi.

Powrót na początek strony