Kielce należą do harcerzy

Prezydent Kielc Bogdan Wenta oficjalne przekazał klucze do bram miasta uczestnikom 48. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. W tym roku ze względu na pandemię uroczyste powitanie młodych artystów odbyło się w Kieleckim Teatrze Tańca.

- Bardzo się cieszymy, że możemy przekazać symboliczne klucze do bram Kielc, bo jest to wspaniały Festiwal. Wiem, że będziecie ich prawidłowo używać. Długa lista partnerów i wspierających „Wiatraczek” pokazuje, że brać harcerska potrafi wszystkich zjednoczyć. Podczas Festiwalu dokonujecie wielu ciekawych rzeczy. Wasza obecność nadaje koloru i życia Kielcom – powiedział podczas uroczystego otwarcia 48. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej prezydent Kielc Bogdan Wenta.

W ubiegłym roku Festiwal odbył się tylko online. Dlatego teraz wszyscy są zadowoleni, że sytuacja związana z pandemią pozwoliła spotkać się na żywo. Choć program Festiwalu został okrojony. Ostatecznie na „Wiatraczek” do Kielc dotarło około 300 młodych ludzi z całej Polski. Część z nich przyjechała po raz kolejny.

- Jestem tu trzeci raz, zawsze była cudowna atmosfera i mnóstwo nowych doświadczeń, chcemy tu wracać. Było nam smutno rok temu, a teraz bardzo się cieszymy – mówiła Ola Stępień z Zespołu „Happy” z Mirca.

Do Kielc dotarły także zespoły, które rok temu wzięły udział w edycji online.

-  Bardzo nam się spodobało. Najfajniejsze jest spotkanie się z rówieśnikami i nawiązanie relacji – mówiła Klaudia Kutyba ze Studia Piosenki i Tańca Fart w Bielawie.

Dopinanie i przygotowanie 48. Edycji Festiwalu trwało do samego końca. Dla organizatorów najważniejsze jest zapewnienie młodym ludziom bezpieczeństwa.

- Widzimy pozytywną energię wśród uczestników i wiemy, że warto było ciężko pracować, żeby wszystko przygotować. To ogromna radość znów się spotkać. Kultura potrzebuje odbiorcy, a edukacja kulturalna to jest relacja mistrz- uczeń to musi się odbywać na wspólnej przestrzeni – zaznacza hm. Tomasz Rejmer, komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej.

W najbliższych dniach młodzi ludzie będą brać udział w przeglądach konkursowych i warsztatach artystycznych, które poprowadzą konsultanci m.in. Hanna Liaskovich, Aleksandra Łaba, Tomasz Rowiński, Andrzej Wolski, Samuela Modzelewska, Katarzyna Lisowska, Aleksandra Lipińska, Zbigniew Piasecki czy Monika Wielińska.

Zajęcia odbędą się w Domu Środowisk Twórczych, Kieleckim Centrum Kultury, Kieleckim Teatrze Tańca i Szkole Tańca Kieleckiego Teatru Tańca.

10 lipca organizatorzy zapraszają do Parku Miejskiego na Dzień Tradycji Polskiego Folkloru – wydarzenie organizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi. Na scenie wystąpi Zespół Regionalny Magurzanie oraz Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty.

14 lipca w ogrodzie Domu Środowisk Twórczych odbędzie się Konkurs Piosenki Harcerskiej i koncert zespołu „Wołosatki”.

Najważniejszym wydarzeniem 48. MHFKMSz będzie koncert galowy, 17 lipca w Amfiteatrze Kadzielnia. Weźmie w nim udział ponad pół tysiąca osób.

W czasie 48. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej realizowany będzie projekt „Culture is a bridge”, dofinansowany z środków programu Erasmus+. We wtorek, 13 lipca, do Kielc przyjedzie grupa skautów z Hiszpanii, którzy będą uczyć się jak organizować duże wydarzenia kulturalne.

Partnerami merytorycznymi „Wiatraczka” są kielecki ratusz, Kieleckie Centrum Kultury, Kielecki Teatr Tańca, Dom Środowisk Twórczych, Politechnika Świętokrzyska i Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Partnerzy Festiwalu: Eneris, Geonatura Kielc, Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych, Muzeum Wsi Kieleckiej, Wzgórze Zamkowe, Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”, Muzeum Historii Kielc, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Zabawek i Zabawy, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, Teatr im. S. Żeromskiego, Filharmonia Świętokrzyska, Galeria Sztuki Współczesnej „Winda”, Buskowianka i 2NDLIFEsp. Z o.o.

Powrót na początek strony