Kielce oddały hołd gen. Bolesławowi Roi

Na budynku dawnego dowództwa 2. Dywizji Piechoty Legionów odsłonięto tablicę pamiątkową.

W ceremonii wzięli udział m.in. prezydent Kielc Bogdan Wenta, przedstawiciele władz państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej, stowarzyszeń historycznych i poczty sztandarowe kieleckich szkół.

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach wraz ze Stowarzyszeniem Pamięć i Tradycja im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach oraz Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie i Delegaturą w Kielcach.

Tablicę pamiątkową zamontowano na dawnym budynku 2. Dywizji Piechoty Legionów, obecnej siedzibie Biura Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2. Została wykonana z tego samego granitu, co pomnik generała Bolesława Roi postawiony na terenie byłego obozu KL Sachsenhausen, który powstał przy współpracy Miasta Kielce i Instytutu Pamięci Narodowej.

- Stoimy w miejscu upamiętniającym generała Bolesława Roję, współtwórcę odrodzonego Wojska Polskiego. To wspaniałe, że naszych bohaterów przypominamy w czasie kilkudniowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dziękuję organizacjom zajmującym się przywracaniem pamięci postaciom, których życiorysy są niezwykłą kartą w historii walk o odzyskanie niepodległości Polski, naszego regionu i miasta. Dziękuję również Instytutowi Pamięci Narodowej za wsparcie merytoryczne i wspólne działania, aby pomnik upamiętniający tego niezwykłego człowieka stanął także w obozie KL Sachsenhausen, miejscu jego tragicznej śmierci - powiedział podczas uroczystości prezydent Kielc Bogdan Wenta.

W tym roku minęła 145. rocznica urodzin generała Bolesława Roi, który był legendarnym dowódcą legionowym, twórcą słynnego 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich wiosną 1915 roku, stacjonującego w okresie międzywojennym w Kielcach. Był także powszechnie znanym działaczem społecznym, parlamentarzystą II RP. Podczas II wojny światowej działał w Polskim Czerwonym Krzyżu. Niemcy aresztowali go i wywieźli do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, gdzie został zamordowany 27 maja 1940 r.

- Gdybyśmy szukali wzorca tego polskiego ducha, który miał moc zmiany niekorzystnej rzeczywistości, moc przywracania Polski na mapę świata, dzięki któremu odzyskaliśmy wolność i zbudowaliśmy niepodległy kraj i później go broniliśmy, to generał Bolesław Roja byłby jednym z głównych kandydatów do tego, żeby stać się takim wzorcem - mówił Filip Musiał, dyr. Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Generał Bolesław Roja pozostał wierny swym ideałom i honorowi żołnierza Wojska Polskiego do samego końca.

- Jako nauczyciel i instruktor harcerski  dostrzegam w osobie Generała wzór dla młodzieży. Wzór niezłomności, odwagi i wspaniałego wypełniania swoich obowiązków. Nawet kiedy został przeniesiony w stan spoczynku, nie zaprzestał swoich działań na rzecz kraju. Kiedy Polska została zalana przez okupanta pracował w strukturach Polskiego Czerwonego Krzyża. Młodym ludziom zawsze będą pokazywał jego postać jaką tą, którą należy naśladować – opowiadał Zbigniew Kowalski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. PPL.

W trakcie uroczystości hołd generałowi Bolesławowi Roi oddano minutą ciszy, zaproszeni goście złożyli także kwiaty i znicze przed tablicą pamiątkową. 

Powrót na początek strony