Kielce pamiętają. 24 lutego bądźmy razem

W rocznicę agresji Rosji na Ukrainę, władze Miasta Kielce chcą uczcić pamięć o ofiarach oraz po raz kolejny zadeklarować, że nasze Miasto nie ustaje w pomocy. 24 lutego o godzinie 10:00 rozpoczną się symboliczne uroczystości na kieleckim Dworcu Autobusowym.

– Tym symbolicznym wydarzeniem chcemy zapewnić obywateli Ukrainy, że nie zapominamy. Serca kielczan są dla Was cały czas otwarte – mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Fotografie, film i wojna w opowieściach jej świadków

24 lutego br. w Kielcach główne uroczystości odbędą się  w Punkcie Promocji Kielc na kieleckim Dworcu Autobusowym. W "Galerii Dworzec 17:30" w tym dniu startuje wystawa fotograficzna Memoriał – „Utracone dzieciństwo” ukazująca kim byli mali Ukraińcy, którzy zginęli w wyniku rosyjskiej agresji. Wystawa powstała przy pomocy platformy pamięci Memoriał (www.victims.memorial), która każdego dnia opowiada historie poległych obrońców i cywilów, aby utrwalić nazwiska wszystkich zabitych przez Rosję. Od rana, wystawie towarzyszyć będzie projekcja filmu „Żyć po tym, jak zabrali cały Twój świat", który wyświetlany będzie na telewizorach w całej przestrzeni dworca, także w Punkcie Promocji Kielc. Dokument opowiada historię dwóch mężczyzn, dwóch tragedii i dwóch rodzin, którym Rosjanie zabrali cały świat, a pomimo to starają się żyć, pomagając innym.

Wydarzenia Miasto Kielce organizuje we współpracy ze Stowarzyszeniem Integracja Europa Wschód, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Stowarzyszeniem na Rzecz Wsparcia i Rozwoju – „Integrujemy Pokolenia", "Poczytalnią na dVoRcu" - Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Punktem Promocji Kielc - "Galeria Dworzec 17:30", Dworcem Autobusowym Kielce. 

„Kiedy życie staje w miejscu” to tytuł spotkania z kobietami, świadkami wydarzeń w Ukrainie, które rozpocznie się o godz. 15:00 w Poczytalni na dVorcu. Poprowadzi je prof. UJK dr hab. Marzena Marczewska. – Takie spotkania uświadamiają, że nigdy nie możemy mieć pewności co do spokoju w naszym kraju. Dlatego musimy doceniać to, że żyjemy w wolnym kraju – mówi prezydent Kielc, który podczas spotkania w Poczytalni opowie o działaniach Miasta Kielce na rzecz Ukrainy.
Wstęp na spotkanie jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 798 163 238.

Wydarzenia towarzyszące

Obok głównych obchodów, planowane są również wydarzenia towarzyszące. 24 lutego o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się koncert pt. „Na niebieskim fortepianie. Ukraino – pamiętamy i pomagamy” – to jednocześnie tytuł pieśni przewodniej „Na Niebieskim Fortepianie” powstałej przy okazji wydarzeń na Majdanie będących bolesnym preludium dzisiejszych wydarzeń. Przez trzy dnia (24, 25 i 26 lutego) w Muzeum Dialogu Kultur odbywać się będą pokazy filmów o tematyce ukraińskiej, a równolegle w Muzeum będzie można podziwiać wystawę „Charków 2022. Ślady wojny – fotografie Wasilija Gołosnego” ukazującą kilkadziesiąt zdjęć Charkowa przed i podczas działań wojennych.

Stowarzyszenie im. Karskiego we współpracy z Parafią Luterańską zapraszają na g. 18:00 do Ekumenicznej Świątyni Pokoju, przy ul. Sienkiewicza 3, gdzie wspólnie odmówiona zostanie modlitwa za Ukrainę.

plakat 24.02_page-0001.jpg

Powrót na początek strony