Kielce świętują Dzień Flagi RP

Biel na polskiej fladze odnosi się do Orła na Godle RP. Kolor ten symbolizuje dobro oraz czystość narodu polskiego. Czerwień nawiązuje do tła w Godle. Oddaje dostojność oraz majestat władców Polski. Od 2004 roku 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, kiedy szczególnie Polacy czczą swój narodowy symbol.

Z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej przed pomnikiem poświęconym uczestnikom Powstania Listopadowego na rogu ulic Zagórskiej i Tarnowskiej w Kielcach zapalono znicze i złożono kwiaty. Miasto Kielce reprezentował prezydent Kielc Bogdan Wenta, Jarosław Karyś przewodniczący Rady Miasta Kielce oraz Aneta Litwin, komendant Straży Miejskiej w Kielcach.

Następnie, w samo południe, obok Pomnika Czynu Legionowego wciągnięto na maszt Flagę Państwową i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. W uroczystości udział wzięli Sekretarz Miasta Kielce, Szczepan Skorupski oraz zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Grzegorz Sowiński. Wydarzenie było również okazją do wręczenia nagród finalistom Międzyszkolnego Turnieju Pocztów Sztandarowych. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęły ex aequo Szkoła Podstawowa nr 7 w Kielcach i Szkoła Podstawowa w Łagowie, na II miejscu znalazła się SP 27 w Kielcach, zaś na najniższym stopniu podium Szkoła Podstawowa w Łopusznie. Wśród szkół ponadpodstawowych najlepsi okazali się reprezentanci X LO w Kielcach, przed Powiatowym Zespołem Szkół w Chęcinach i PZS w Bodzentynie.

Organizatorami XIII Międzyszkolnego Turnieju Pocztów Sztandarowych była Szkoła Podstawowa nr 7 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej w Kielcach, Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Wojewódzkie uroczystości z okazji Dnia Flagi RP odbyły się na Placu Artystów. Na maszt wciągnięta została Flaga Państwowa oraz odegrany hymn Polski. Głos zabrał wojewoda świętokrzyski Józef Bryk. - Polska flaga to symbol odwagi i wolności. Naszym przodkom towarzyszyła w chwilach dumy, radości. Barwy biało-czerwone były obecne podczas najważniejszych wydarzeń, które na zawsze zapisały się na kartach naszej historii - mówił wojewoda. - Dziś już nikt za polską flagę nie musi oddawać życia. Wszyscy za to możemy manifestować nasz patriotyzm i cieszyć się, że jesteśmy Polakami - podkreślił. Miasto Kielce podczas wydarzenia reprezentowała prezydentka elektka Agata Wojda oraz wiceprezydent Marcin Chłodnicki.

Część artystyczną uświetnił pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów z Technikum Zawodowego im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach oraz koncert, który dla mieszkańców zagrała Reprezentacyjna Orkiestra Straży Granicznej.

Powrót na początek strony