Spotkajmy się przed Świętami Bożego Narodzenia

Orszak Świętego Mikołaja, uroczyste zapalanie choinki, Jarmark Świętokrzyski oraz miejska Wigilia – to atrakcje, które dla mieszkańców przygotował kielecki ratusz, by wprowadzić ich w świąteczny czas.

- Święta Bożego Narodzenia charakteryzują się magicznym klimatem. To wyjątkowy czas gdy wszyscy na chwilę zatrzymujemy się. Spotykamy się z najbliższymi. Celebrujemy każdy moment. Zapraszam wszystkich kielczan do udziału w organizowanych przez miasto wydarzeniach – mówi prezydent Bogdan Wenta.

„Świątecznie Bliscy” to hasło, które towarzyszy przedświątecznym atrakcjom. W organizację włączyli się harcerze oraz miejskie instytucje. 6 grudnia ulicą Sienkiewicza od pomnika Henryka Sienkiewicza przejdzie Orszak Świętego Mikołaja, który zaśpiewa najpiękniejsze polskie kolędy. W rolę „Mikołajów” wcielą się pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, ale  do pochodu mogą dołączyć wszyscy. Warto zabrać ze sobą mikołajową czapkę lub cały strój Św. Mikołaja. Pochód zakończy się na Placu Artystów, gdzie czekać będzie słodka niespodzianka. Tam najmłodsi mieszkańcy Kielc wspólnie z prezydentem miasta zapalą lampki na bożonarodzeniowym drzewku, co wpisało się już w miejską tradycję.

Już dziś Miasto Kielce zaprasza również na Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się w dniach 16 – 23 grudnia na Placu Artystów. Tradycyjnie staną stragany, gdzie oferowane będą ciasta, potrawy wigilijne, grzańce oraz drobne upominki i ozdoby świąteczne.

16 grudnia, godz. 11:00 – 17:00

Dla najmłodszych przygotowano animacje, warsztaty i konkursy z żywymi maskotkami, domek Świętego Mikołaja z pocztą, przejazd saniami Świętego Mikołaja oraz fotobudkę z możliwością stworzenia własnej kartki świątecznej, a na warsztaty wykonania zaprojektowanych samodzielnie zawieszek poprowadzą animatorzy z Energetycznego Centrum Nauki Industria.

Oficjalne otwarcie jarmarku przez prezydenta Kielc wraz z wysłaniem balonowych listów do Świętego Mikołaja planowane jest na godz. 15:00. Listy napisane przez kielczan doczepione zostaną do balonów, które puszczone zostaną w świat.

Odbędą się koncerty - Chóru Garnizonowego pod dyrekcją Edyty Bobryk oraz Zespołu Wonderland pod dyrekcją Radosława Suligi organizowane przez Wojewódzki Dom Kultury.             

Na ulicach pojawi się także Mikołaj i śnieżynki z „Dziadka do orzechów” Kieleckiego Teatru Tańca, a o godz. 17:00 odbędą się prezentacje wokalne podopiecznych Zameczkowego Studia Piosenki.

17 grudnia, godz. 11:00-19:00

Oprócz tych samych co w poprzednim dniu atrakcji, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” poprowadzi warsztaty z robienia lalek, a Zakład Aktywności Zawodowej warsztaty robienia pierników.

12:00-15:00 warsztaty ''Zrób swój EKO PAPIER do pakowania prezentów. Zakapuj sam''/Placu Artystów.

19 grudnia, godz. 10:00-17:00

Konkurs „Ubieranie choinki” ze szkołami podstawowymi. Każda szkoła stroić będzie jedno drzewko.

Ponadto odbędą się warsztaty  pt. "Tradycyjne kartki świąteczne" z Muzeum Historii Kielc oraz plastyczne z tworzenia ozdób świątecznych z Domem Kultury "Zameczek". 

22 grudnia, godz. 13:00

O godz. 13:00 rozpocznie się, miejska Wigilia, w której udział będą mogli wziąć wszyscy mieszkańcy Kielc. Będzie to także okazja do spotkania się z władzami miasta. Na chętnych będą już czekać przygotowane i ciepłe posiłki typowo wigilijne. Kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, barszcz czerwony, ryba smażona itd.

Przez cały czas trwania Jarmarku w punkcie na Placu Artystów czynny będzie punkt, gdzie każdy będzie mógł dostarczyć stworzony przez siebie łańcuch. Uroczyste mierzenie łańcucha odbędzie się 22 grudnia.

Powrót na początek strony