"Kielce to My". Lekcje samorządowe w Urzędzie Miasta

Jakie zadania wypełnia prezydent miasta? Gdzie obradują kieleccy radni? Jak wygląda praca na poszczególnych stanowiskach oraz jakie sprawy można załatwić w urzędzie? Tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie 5 klasy ze Szkoły Podstawowej nr 22 im. Generała Stanisława Maczka, którzy odwiedzili Urząd Miasta Kielce.

Młodzi kielczanie odbyli spacer po magistracie. Pierwszym punktem była wizyta w sali sesyjnej, a następnie uczniowie odwiedzili prezydenta Kielc Bogdana Wentę w jego gabinecie oraz poszczególne biura działające w ratuszu. Jednym z głównych punktów wizyty była lekcja wiedzy o samorządzie lokalnym. Jej celem było zapoznanie młodzieży ze strukturą organizacyjną Urzędu Miasta oraz zadaniami realizowanymi przez samorząd.

- Spotkania z młodzieżą są ważnym elementem edukacji młodych ludzi w kontekście kształtowania ich postaw obywatelskich oraz zasad funkcjonowania miasta. Dziękuję uczniom SP 22 za interesujące spotkanie oraz pytania, które pozwalają spojrzeć na miasto z perspektywy młodych – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Wizyty w Ratuszu dają możliwość bezpośredniego zapoznania się z funkcjonowaniem i zadaniami samorządu lokalnego, pracą prezydenta i jego zastępców oraz Rady Miasta Kielce w zakresie zarówno ich kompetencji, jak i mechanizmów funkcjonowania. Spotkania są również okazją do zaprezentowania oferty kulturalnej i turystycznej Miasta Kielce. Dlatego też Urząd Miasta wychodzi do przedszkoli i szkół z propozycją uczestnictwa w lekcji samorządowej w Ratuszu – mówi Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny.

Placówki zainteresowane wizytą uczniów w Urzędzie Miasta mogą się kontaktować z Katarzyną Perdzyńską-Zarzeczny, Specjalistą do spraw Inicjatyw Społecznych i Współpracy Lokalnej. Kancelaria Prezydenta, Rynek 1, pok. 103, 25-303 Kielce, tel. 511 976 374, e-mail: katarzyna.zarzeczny@um.kielce.pl