Kielce uczciły Narodowy Dzień Zwycięstwa

Przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach oraz na Cmentarzu Wojskowym odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniającego datę kapitulacji III Rzeszy w dniu 8 maja 1945 oraz 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Władze Kielc reprezentował prezydent Kielc Bogdan Wenta i Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta Kielce.

Po odegraniu hymnu państwowego, przemówieniach okolicznościowych, apelu pamięci i salwie honorowej zebrani uroczyście przeszli ul. Ściegiennego na Cmentarz Wojskowy. Tam odbyła się modlitwa za żołnierzy poległych podczas II wojny światowej, a także złożenie wieńców oraz zapalenie zniczy przez przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz mieszkańców Kielc.

Narodowy Dzień Zwycięstwa to święto państwowe, które upamiętnia zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami i zakończenie II wojny światowej. Zostało ono wprowadzone przez Sejm w 2015 roku. Jednocześnie ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa zniosła przewidziane wcześniej na 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności oraz spowodowała zniesienie dekretu z 1945 roku, który je wprowadził.

Powrót na początek strony