Kielce w dalszym ciągu są w "strefie czerwonej"

Od soboty, 17 października, będą obowiązywać jednak nowe, rozszerzone zasady bezpieczeństwa.

Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych - one zaczną obowiązywać od 19 października.

Strefa czerwona:

- ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę
- od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne)
- podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2
- w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób
- w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych)

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
- lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos
- ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc
- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
- w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność
- zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni

W czerwonej strefie w województwie świętokrzyskim znajdą się powiaty: buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski oraz Miasto Kielce.

Strefy COVID-17_10.jpg

Od 15 października obowiązują "godziny dla seniorów" w sklepach, aptekach i na poczcie.

Dotyczą one osób powyżej 60. roku życia. Obowiązywać będą od poniedziałku do piątku między godz. 10 a 12.

Godziny dla seniorów będą funkcjonować w obiektach handlowych lub usługowych, których przeważająca działalność polega na sprzedaży:żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych,wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego

Dodatkowo godziny dla seniorów obowiązują także w obiektach świadczących usługi pocztowe.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, "przepisu nie stosuje się w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia".

Godziny dla seniorów.jpg