Kielczanie oddali hołd żołnierzom 4. PP Legionów Wojska Polskiego

Na kieleckiej Bukówce, czyli w miejscu historycznych koszar 4. Pułku Piechoty Legionów odbyły się uroczystości z okazji Święta Pułkowego „Czwartaków”. W wydarzeniu udział wziął prezydent Kielc Bogdan Wenta, przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś i radny Tadeusz Kozior.

Część oficjalną święta poprzedziła msza w „Kapliczce Czwartaków”, będącej repliką kaplicy z Wołynia. Następnie miał miejsce apel pamięci, salwa honorowa i ceremonia złożenia kwiatów przed pomnikiem 4. Pułku i przed tablicą poświęconą żołnierzom 4. PP Legionów WP zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Twerze-Miednoje, Kijowie-Bykowni, Mińsku-Kuropatach i innych miejscach zagłady na terytorium byłego ZSRR.

Odbyło się również wręczenie odznaczeń państwowych. Otrzymała je m.in. Zofia Wieczorek-Nowak, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku w Kielcach, które od lat stara się podtrzymywać pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolną Polskę i przypłacili to własnym życiem.

4. Pułk Piechoty Legionów znany jest m. in. z udziału w obronie Westerplatte, główne działania pułku przypadają na lata I Wojny Światowej, okres międzywojenny i II wojny światowej, a w czasie pokoju do 1995 roku. Formacja w okresie międzywojennym stacjonowała w koszarach zbudowanych w latach 1925- 1935 w Kielcach na Bukówce.

Powrót na początek strony