Kielczanie przesiadają się do komunikacji miejskiej

Rekord popularności komunikacji miejskiej w Kielcach. W 2023 roku autobusami przejechało ponad 38 mln pasażerów biletowanych, to o niemal 2 mln więcej niż w najlepszym dotychczas 2019 roku. Zmiany taryfy biletowej i tras autobusów, zwiększenie częstotliwości kursów na uczęszczanych liniach oraz więcej przystanków. To tylko niektóre udogodnienia, które zachęciły mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej.

- Udało się nam pozyskać większą liczbę stałych pasażerów. Wyniki cieszą nas tym bardziej, że pomijając lata pandemiczne, autobusy wykonały mniejszą liczbę kilometrów - zaznacza dyr. Zarządu Transportu Miejskiego Barbara Damian.

TANIEJ, SZYBCIEJ I EKOLOGICZNIEJ

Z danych ZTM wynika, że w 2019 roku z komunikacji miejskiej skorzystało ponad 36 mln pasażerów. W 2022 roku liczba ta wyniosła ponad 34 mln, a w 2023 roku było ponad 38 mln przejazdów autobusami.

- Należy pamiętać, że z komunikacji korzystają również osoby uprawnione do bezpłatnych przejazdów, są to m.in. seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami. Szacujemy, że łączna liczba wszystkich pasażerów wyniosła ponad 40 mln, co faktycznie jest rekordem – dodała Barbara Damian. 

Duży wpływ na wzrost popularności komunikacji miejskiej miały m.in. zmiany w taryfie biletowej. Było to wprowadzenie biletów semestralnych dla uczniów i studentów oraz biletów czasowych z nielimitowaną liczbą przesiadek. Ponadto pojawiły się zniżki na bilety okresowe dla osób, które rozliczają podatek dochodowy w Kielcach.

wykres ztm www.jpg

BILET SEMESTRALNY MOŻNA KUPIĆ WCZEŚNIEJ

ZTM przypomina, że bilety obowiązujące od 1 lutego do 30 czerwca można kupić przed końcem stycznia. Posiadacze Kieleckiej Karty Miejskiej mogą to zrobić online lub w punktach sprzedaży:

  • ul. Głowackiego 4 - pon. 7 - 16:30, od wt. do pt. 7 - 15
  • ul. Żytnia 1 (od strony ulicy) - od pon. do pt. 6 - 20:30, soboty 8 - 15:30
  • ul. Żytnia 1 (Hala Widowiskowo-Sportowa) - od pon. do pt. 6 - 20:30 
  • ul. Czarnowska (Dworzec Autobusowy) - od pon. do pt. 6:30 - 20:30, sob. 8 - 15:30

Osoby, które rozliczają się z podatku dochodowego w Kielcach, mogą skorzystać ze zniżki przy zakupie biletów okresowych. Bilet semestralny w strefie miejskiej kosztuje 220 zł, ze zniżką 198 zł, a w strefie aglomeracyjnej - 240 zł, ze zniżką 216 zł.

MILIONY KILOMETRÓW W TRASIE

W roku 2023 autobusy komunikacji miejskiej wykonały ponad 12,17 mln km. Dla porównania w latach 2018-2019 rocznie było to około 13 mln km. Zmniejszenie liczby wozokilometrów to wynik "remarszrutyzacji", czyli zmiany siatki połączeń, które w ostatnich latach wprowadzono w kilku etapach i dotyczyły wielu linii.

- Zlikwidowaliśmy linie, które kursowały najrzadziej, a zwiększyliśmy częstotliwości na liniach, z których korzysta najwięcej pasażerów. Ważną zmianą było m.in. wydłużenie kursowania linii 35 na osiedle Podkarczówka - dodała dyrektor ZTM.

Wprowadzenie zmian na liniach, nowe przystanki w centrum i poza nim, umożliwiły pasażerom dojazd do nowych lokalizacji, a także usprawniły możliwość przesiadania się. Poza tym skrócił się czas oczekiwania na autobus i dotarcia pasażera do celu. 

Liczba przejechanych kilometrów

  • 2018 r. - 12,90 mln km
  • 2019 r. - 12,76 mln km
  • 2020 r. - 11,80 mln km
  • 2021 r. - 12,46 mln km
  • 2022 r. - 12,48 mln km
  • 2023 r. - 12,17 mln km

W Kielcach funkcjonują 52 linie autobusowe, 21 z nich kursuje do miejscowości położonych w gminach ościennych.

KOMUNIKACYJNE PLANY NA 2024 ROK

Zmiany w kursowaniu autobusów, będą związane głównie z zakończonymi drogowymi inwestycjami. Uruchomiona zostanie komunikacja w rejonie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (ul. Kamińskiego i Podklasztorna) oraz na nowym układzie drogowym na osiedlu Dąbrowa, autobusy pojadą też ulicą Chabrową.  

W tym roku rozpoczną się kolejne remonty miejskich ulic. Zmiany w kursowaniu autobusów związane z objazdami będą dotyczyć m.in. ul. Seminaryjskiej, Klonowej, Orląt Lwowskich czy Paderewskiego. Powstaną również nowe przystanki m.in. na ul. Paderewskiego, Seminaryjskiej i Warszawskiej.

ODJAZD Z KIELECKIEGO "SPODKA"

Z Dworca Autobusowego w Kielcach przy ulicy Czarnowskiej odjeżdża 52 przewoźników, którzy obsługują 97 linii, dziennie odprawianych jest ponad 600 kursów prywatnych przewoźników oraz 270 odjazdów autobusów komunikacji miejskiej.  

 W najbliższym czasie przewoźnik FLIXBUS POLSKA planuje uruchomić linie przez Kielce: Przemyśl – Haga, Kraków – Augustów, Warszawa – Muszyna, Kraków – Rovaniemi, Warszawa – Sanok.

Powrót na początek strony