Kielczanie przywitali uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej po raz 57 dotarł do Kielc, oddając w ten sposób hołd historycznemu oddziałowi armii polskiej, który powołał Józef Piłsudski. Główne uroczystości odbyły się na Placu Wolności z udziałem m.in. zastępcy prezydenta Kielc Bożeny Szczypiór oraz przewodniczącego Rady Miasta Kielce Jarosława Karysia i kieleckich radnych.

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, co roku przemierza szlak strzelców Józefa Piłsudskiego, wyruszając z Krakowa i pokonując 120 kilometrów w ciągu sześciu dni. W tym roku wzięło w nim udział 150 piechurów, w tym m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Podczas uroczystości zakończenia marszu tradycyjnie odbyło się wręczenie odznak i nagród marszowych z udziałem najwyższych władz państwowych, wojskowych i samorządowych, a także wręczenie medali, odznak i pamiątkowych statuetek. Symboliczne podziękowania od Kapituły Odznaki Uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej „Za promowanie Czynu 6 sierpnia 1914 roku”, otrzymały w tym roku władze Miasta Kielce. Odebrali je zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór oraz przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś.

Na Placu Wolności kielczanie byli świadkami apelu pamięci i salwy honorowej, a także złożenia kwiatów przed Pomnikiem Józefa Piłsudskiego, defilady i odejścia zorganizowanych pododdziałów ulicami Słowackiego, Seminaryjską, Jana Pawła II na teren Wojewódzkiego Domu Kultury.