Kielczanie świętowali niepodległość

Przed Pomnikiem Niepodległości i na Placu Wolności odbyły się obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas uroczystości Miasto Kielce reprezentował prezydent Bogdan Wenta, wiceprezydent Marcin Chłodnicki, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Karyś, sekretarz Urzędu Miasta Szczepan Skorupski, dyrektor Kancelarii Prezydenta Sławomir Stachura oraz kieleccy radni.

Wspólnie z kielczanami odzyskanie niepodległości uczciła delegacja z partnerskiej Winnicy na Ukrainie.

Obchody rozpoczęły się na placu pod dworcem PKP, gdzie odbyło się złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości. Następnie odbyła się msza w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej.

Po czym na placu przed Muzeum Narodowym kielczanie wspólnie odśpiewali hymn oraz przemaszerowali ulicami Małą, Sienkiewicza i Hipoteczną przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na Placu Wolności odbyło się złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce, podniesienie Flagi Państwowej, odegranie Hymnu Państwowego, uroczysta zmiana wart, wręczenie mianowań na wyższe stopnie wojskowe, Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie zniczy i kwiatów. Na zakończenie odbyła się defilada pododdziałów przed pomnikiem i trybuną honorową, krótki koncert w wykonaniu orkiestry oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Niepublicznego Technikum Zawodowego im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich przy wsparciu lokalnych Grup Rekonstrukcji Historycznych przygotował widowisko historyczne „Gloria Victis - Godni Pamięci III Powstanie Śląskie 1921-2021”.

Ponadto do końca listopada na Skwerze Żeromskiego dostępna będzie wystawa plenerowa „Ojcowie Niepodległości” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach oraz wystawa „Ziemia Świętokrzyska: droga do Niepodległości” w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach.