Pamięć wydarzeń z sierpnia 1980 roku uczono w dwóch miejscach, na Skwerze im. Stefana Żeromskiego, przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność” oraz na placu NMP, przed figurą bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W imieniu kielczan kwiaty złożyli: dyrektor Kancelarii Prezydenta Sławomir Stachura i kielecka radna Marianna Noworycka-Gniadkowska.
W sierpniu 1980 r. w gdańskiej Stoczni im. Lenina rozpoczął się strajk. Miesiąc ten określany później jako Sierpień 80. przeszedł do historii z powodu manifestacji na Wybrzeżu, zakończonych zawarciem czterech porozumień sierpniowych. W tym samym roku powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, którego działalność zapoczątkowała koniec komunizmu w Polsce.
Tablica upamiętniająca powstanie NSZZ „Solidarność” w Kielcach została ufundowana w 1981r. przez związkowców-pracowników ówczesnego kieleckiego PKS-u i była postawiona przy siedzibie firmy przy ul. Zagnańskiej. W 2010 roku Świętokrzyska „Solidarność” przeniosła tablicę na Skwer Żeromskiego w pobliżu kieleckiej bazyliki katedralnej. Natomiast pomnik ks. Jerzego Popiełuszki kapelana „Solidarności” stanął w Kielcach w październiku 1999 roku na Placu Najświętszej Maryi Panny. Został odsłonięty w 15. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana.