Kielczanie uczcili 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia to data upamiętniająca dzień wybuchu Powstania Warszawskiego oraz przypominająca o ludziach, którzy 78 lat temu stanęli do walki o naszą stolicę. To okazja do spojrzenia na tamte wydarzenia oczami bohaterów. W tym dniu w całej Polsce organizowane są uroczystości z udziałem Wojska Polskiego, przedstawicieli władz i kombatantów.

Kieleckie obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się z udziałem prezydenta Kielc Bogdana Wenty, jego zastępcy Marcina Chłodnickiego, przewodniczącego Rady Miasta Kielce Jarosława Karysia oraz kieleckich radnych. Na Skwerze Szarych Szeregów nie zabrakło też kielczan, którzy oddali cześć bohaterom powstańczych walk o stolicę.

Jedną z inicjatyw tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Kielcach była gra miejska „Godzina W” zachęcająca do poznania losów mieszkańców stolicy z lata 1944 r. Pierwsze trzy osoby, które ukończyły grę otrzymały nagrody od Kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Miasta Kielce i Wojewody Świętokrzyskiego.

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej).

Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało znaczenie ogromne. Rozpoczynając je, Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości.

Powrót na początek strony