Kielczanie uczcili 79. rocznicę śmierci gen. Władysława Sikorskiego

W poniedziałek, 4 lipca na Wzgórzu Zamkowym odbyły się uroczystości upamiętniające gen. Władysława Sikorskiego. Przy obelisku poświęconym premierowi rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie i Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych złożono kwiaty i zapalono znicze. W wydarzeniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Pamięci Narodowej „Czwartak” uczestniczył Sekretarz Szczepan Skorupski.

W obchodach udział wzięły poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie klas mundurowych, członkowie środowisk kombatanckich i patriotycznych, a także mieszkańcy i zaproszeni goście.

Gen. Władysław Sikorski był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921) i Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych oraz premierem Rządu RP na Uchodźstwie podczas II wojny światowej. Zginął podczas katastrofy lotniczej w Gibraltarze 4 lipca 1943 roku podczas powrotu z inspekcji sił Armii Polskiej na Bliskim Wschodzie.

Z wraku wydobyto jedynie zwłoki Sikorskiego i pięciu innych osób. Większości ofiar, także córki generała, jego osobistej szyfrantki Zofii Leśniowskiej (z przypiętą do przegubu torbą tajnych dokumentów), nigdy nie odnaleziono.

W 2005 roku w Kielcach powstał postument z pamiątkową tablicą i treścią: „Generał Władysław Sikorski 1881-1943. W hołdzie premierowi rządu RP na uchodźstwie, naczelnemu wodzowi polskich sił zbrojnych. Kombatanci i Sybiracy województwa świętokrzyskiego”.

Powrót na początek strony