Kielczanie pamiętali o 82. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir

Główne uroczystości upamiętniające pierwszą z czterech deportacji ludności polskiej na Sybir odbyły się w Kielcach w czwartek przy Pomniku Sybiraków na Cmentarzu Starym oraz przy Pomniku Katyńskim na Cmentarzu Partyzanckim.

Przedstawiciele Związku Sybiraków, a także władz państwowych i samorządowych, przy pomniku upamiętniającym Polaków zesłanych na Syberię złożyli kwiaty i zapalili znicze. W uroczystościach wzięli udział prezydent Kielc Bogdan Wenta, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Karyś oraz dyrektor Kancelarii Prezydenta Kielc Sławomir Stachura. 

Pierwsza masowa wywózka mieszkańców II Rzeczypospolitej rozpoczęła się 10 lutego 1940 roku. Na rozkaz Stalina w głąb Rosji deportowano około 200 tys. osób – głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei. Kolejne deportacje w głąb ZSRR odbyły się w kwietniu, na przełomie czerwca i lipca 1940 roku oraz w maju 1941 roku. Liczba wszystkich ofiar zsyłki na Syberię do dziś nie jest w pełni znana. Dla wielu tysięcy, wywózka była wyrokiem śmierci.

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przygotował wystawę “Syberia”. Autorem prac jest Otton Grynkiewicz ur. w 1931 r. w Grodnie, poeta, malarz, inżynier energetyk. 20 czerwca 1941 r. został z rodziną zesłany na Syberię do Jakowlewki w Kraju Narymskim. Po wojnie wrócił z rodziną do Polski. Swoje przeżycia przedstawił w przejmującym cyklu obrazów oraz w debiutanckim tomiku poezji “Przypominania dalekie i bliskie”.

Obrazy są prezentowane w Galerii “Za kratą” OMPiO. Pochodzą ze zbiorów Muzeum Historii Kielc. Poniżej prezentujemy film z wernisażu online, który odbył się w czwartek. 

Powrót na początek strony