Kielczanie uczcili 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jej 84. rocznicę uczcili dziś kielczanie, przedstawiciele samorządu i parlamentarzyści obecni na Cmentarzu Partyzanckim przy Pomniku Zbrodni Katyńskiej oraz na Cmentarzu Starym przy Pomniku Sybiraków w Kielcach, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Miasto Kielce reprezentował Sławomir Stachura, dyrektor Kancelarii Prezydenta Urzędu Miasta Kielce i przewodniczący Rady Miasta Jarosław Karyś.

Wiosną 1940 r., sowiecka policja polityczna NKWD, wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych oficerów i policjantów z obozów w: Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych Polaków, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Ojczyznę.

Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach i Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”. Partnerem Prezydent Miasta Kielce.