Kielczanie uczcili legionistów z 2 PALL w Kielcach

12 czerwca przypada święto 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, związanej z Kielcami formacji wojskowej, która odegrała znaczącą rolę w walce o niepodległość naszego kraju. Obchody święta odbyły się dziś przy ulicy Kusocińskiego 51 w Kielcach. Miasto Kielce reprezentował wiceprezydent Marcin Chłodnicki.

Na kieleckim Stadionie pod pomnikiem Artylerzystów odbyło się odczytanie apelu poległych i oddanie hołdu oficerom zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Uczestnicy usłyszeli salwę honorową oraz huk prawdziwej armaty. Złożono również kwiaty i zapalono znicze w imieniu społeczeństwa Kielc.

Druga część wydarzenia tradycyjnie miała miejsce pod tablicami pamiątkowymi w miejscu ostatnich koszar 2 PALL w Kielcach, na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W tym miejscu odczytano nazwiska poległych i zapalono znicze.  

Podczas uroczystości obecna była prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, Danuta Żbikowska, która wyraziła swoją radość z faktu, że pamięć o artylerzystach w Kielcach jest wciąż żywa.

Historia 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów (do 31 grudnia 1931 roku 2. Pułku Artylerii Polowej Legionów) sięga 1918 roku, kiedy kapitan Jan Maciej Bold wraz z ochotnikami opanował warszawską Cytadelę. Po zdobyciu sprzętu artyleryjskiego i koni uformował 7 Pułk Artylerii Polowej, który 12 czerwca 1919 r. został połączony i przemianowany na 2 PAPL. Jednostka do wybuchu II wojny światowej stacjonowała w Kielcach.

Powrót na początek strony