Kielczanie uczcili ofiary ataków terrorystycznych w Nowym Jorku

Od tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku mija 21 lat. W Kielcach uroczystości upamiętniające ofiary zamachów tradycyjnie odbyły się przy pomniku Homo Homini. Władze miasta reprezentował prezydent Kielc Bogdan Wenta i przewodniczący Rady Miasta Jarosław Karyś oraz kieleccy radni.

Gościem specjalnym wydarzenia był Kevin Sleight, konsul, oficer ds. bezpieczeństwa przy Konsulacie USA w Krakowie, który wziął udział również w pikniku historyczno-edukacyjnym na terenie Wzgórza Zamkowego oraz zwiedził Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Przemówienie prezydenta Kielc Bogdana Wenty:

Spotykamy się dziś w dniu szczególnym. 21 lat temu miały miejsce wydarzenia, których skutki zmieniły świat, burząc marzenia o pokoju naszych bliskich, pamiętających skutki największych konfliktów zbrojnych, które ogarnęły świat w pierwszej połowie XX wieku.
Podłożem do tych wszystkich konfliktów z przeszłości, jak i obecnie trwających bądź pozostających w uśpieniu, jest szowinizm, nienawiść, demagogia. Wszystkie one mają swój jeden mianownik – kłamstwo. Powinniśmy wszyscy swoją postawą, nie tylko dziś w czasie takich uroczystości pamiętać, że każdy z nas ma siłę do budowania lepszej przyszłości poprzez swoją godność, prawość, szlachetność.
Dziś pochylamy się nad ofiarami tragicznych ataków terrorystycznych w Nowym Jorku, Waszyngtonie oraz innych miejscach świata, których nazwy ten pomnik, także ma wykute. Celebrując pamięć o ofiarach, pamiętajmy także o bohaterach – tych wszystkich funkcjonariuszach służb ratunkowych oraz wolontariuszach, którzy nieśli pomoc na Manhattanie we wrześniu 2001 roku. 11 września stał się dniem pamięci o nich wszystkich, a z uwagi na tragiczne następstwa – wieloletnią wojnę ze światowym terroryzmem, także dniem pamięci o bohaterskich żołnierzach, którzy w ramach misji NATO / ONZ oddali swe życie walcząc o pokój.
Szanowni państwo, pokój światowy i bezpieczeństwo są celem do realizacji dla wszystkich pokoleń, dlatego w taki dzień jak dziś, celebrując pamięć o ofiarach i bohaterach tamtych strasznych wrześniowych dni 2001 roku, bądźmy razem bardziej zdeterminowani, aby sami sobą kreować naszą ogólną rzeczywistość i tworzyć świat lepszy, bezpieczniejszy, piękniejszy w swej różnorodności i pełen pokoju.

Organizatorem obchodów 21. rocznicy zamachów na WTC oraz pikniku historyczno-edukacyjnego było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. 

Zdj. 1 do 16 SRH4PPL

Powrót na początek strony