Kielczanie uczcili pamięć „Czwartaków”. Święto Pułkowe na Bukówce

W miejscu historycznych koszar 4. Pułku Piechoty Legionów na kieleckiej Bukówce, odbyły się obchody Święta Pułkowego „Czwartaków”. W wydarzeniu udział wziął sekretarz Urzędu Miasta Kielce Szczepan Skorupski, przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś oraz radny Tadeusz Kozior.

Obchody święta poprzedziła msza święta w „Kapliczce Czwartaków”. Następnie miał miejsce apel pamięci, salwa honorowa i ceremonia złożenia kwiatów przed pomnikiem 4. Pułku i przed tablicą poświęconą żołnierzom 4. PP Legionów WP zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Twerze-Miednoje, Kijowie-Bykowni, Mińsku-Kuropatach i innych miejscach zagłady na terytorium byłego ZSRR.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku w Kielcach, które od lat stara się podtrzymywać pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolną Polskę i przypłacili to własnym życiem. Podczas uroczystości odbyło się także wręczenie medali „Pro Patria” dla wyróżniających się członków Stowarzyszenia oraz przedstawicieli kieleckich szkół. Medale otrzymali: Grażyna Bucka, Paula Presman, Marcin Sosnowski i Zygmunt Bielecki.

4. Pułk Piechoty Legionów – oddział piechoty Wojska Polskiego utworzony w roku 1918 kontynuował tradycję 4. Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego, 4. Pułku Piechoty Liniowej Armii Królestwa Polskiego i 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich. Do historii przeszły zwłaszcza krwawe boje ostatniego z nich, dowodzonego przez ppłk. Bolesława Roję, pod Jastkowem na przełomie lipca i sierpnia 1915 roku. W 1922 r. czwartacy przybyli do stałego garnizonu w Kielcach. Trzy lata później rozpoczęto budowę koszarów na Bukówce. We wrześniu 1939 r. Pułk walczył m.in. w obronie Twierdzy Modlin. Czwartacy stanowili również załogę Westerplatte.

Powrót na początek strony