Kielczanie uczcili Święto Konstytucji 3 Maja

- Cieszmy się i doceniajmy fakt, że dziś możemy w radosnej atmosferze świętować uchwalenie Konstytucji 3 Maja, która jest jasnym wyrazem naszej suwerenności politycznej i demonstracją niezależności. To jednocześnie testament przekazywany kolejnym pokoleniom – mówił prezydent Bogdan Wenta, który wziął udział w uroczystościach przed pomnikiem Stanisława Staszica w Parku Miejskim. W wydarzeniu uwcześniła również zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda, Sławomir Stachura, dyrektor Kancelarii Prezydenta Urzędu Miasta Kielce, Jarosław Karyś przewodniczący Rady Miasta Kielce oraz kieleccy radni.

- Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to wyraz poparcia ówczesnych elit do utworzenia silnego państwa, które współtworzą wszyscy jego obywatele na równych prawach, a państwo to tworzy się, aby tych praw dochowywać. Artykuł V Konstytucji 3 Maja mówiący, że „wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu” ma dziś szczególne znaczenie – jest jasnym wyrazem naszej suwerenności politycznej i demonstracją niezależności. To jednocześnie testament przekazywany kolejnym pokoleniom - dodaje prezydent Bogdan Wenta.

Jak co roku przedstawiciele władz województwa i miasta Kielce uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przed pomnikiem Stanisława Staszica w Parku Miejskim. To właśnie Stanisławowi Staszicowi zawdzięcza się wiele zapisów, które znalazły się w majowej Konstytucji. Wojewódzkie obchody poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej.

Po oficjalnej części, kielczanie mogli świętować podczas pikniku „Vivat 3 Maja!” i wysłuchać pieśni patriotycznych.
 

Powrót na początek strony