Kielczanie uczcili Święto Konstytucji 3 Maja

To już 233 lata odkąd Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, zwaną Konstytucją 3 Maja. Był to drugi na świecie i pierwszy w Europie dokument regulujący organizację władz oraz prawa i obowiązki obywateli.

Jak co roku przedstawiciele władz województwa i miasta Kielce uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przed pomnikiem Stanisława Staszica w Parku Miejskim. To właśnie Stanisławowi Staszicowi zawdzięcza się wiele zapisów, które znalazły się w majowej Konstytucji.

W obchodach uczestniczyło wielu kielczan, a także delegacje władz miasta i regionu, w tym m.in. wojewoda świętokrzyski, Józef Bryk, zastępca Prezydenta Kielc, Marcin Chłodnicki, prezydentka elektka, Agata Wojda oraz radni mijającej i nadchodzącej kadencji.

Wojewódzkie obchody poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej. Po niej na placu przed Muzeum Narodowym w Kielcach odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

Po oficjalnej części, kielczanie mogli wspólnie świętować podczas pikniku „Vivat 3 Maja!” i wysłuchać pieśni patriotycznych.

Powrót na początek strony