Kielczanie upamiętnili 81. rocznicę śmierci gen. Władysława Sikorskiego

Przed pomnikiem na Wzgórzu Zamkowym uczczono tragicznie zmarłego dowódcę generała Władysława Sikorskiego, patrona m.in. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce. W wydarzeniu udział wzięli: żołnierze, kombatanci, sybiracy, służby mundurowe, uczniowie klas wojskowych, przedstawiciele władz rządowych i samorządu. Miasto Kielce reprezentował sekretarz Tomasz Porębski. Podczas uroczystości zapalono ogień pamięci oraz złożono kwiaty.

Uroczystość została zorganizowana przez: Stowarzyszenie Pamięci Narodowej „Czwartak”, Urząd Miasta Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Gen. Władysław Sikorski był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921) i Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych oraz premierem Rządu RP na Uchodźstwie podczas II wojny światowej. Zginął tragicznie, podczas katastrofy lotniczej w Gibraltarze 4 lipca 1943 wracając z inspekcji sił Armii Polskiej na Bliskim Wschodzie, wraz z córką Zofią Leśniowską i kilkunastoma innymi osobami.

Pomnik upamiętniający postać Władysława Sikorskiego w Kielcach powstał w 2005 roku i znajduje na Wzgórzu Zamkowym. Na głazie umieszczona jest tablica z wizerunkiem gen. Władysława Sikorskiego oraz widnieje napis: „Generał Władysław Sikorski 1881-1943 w hołdzie premierowi rządu RP na uchodźstwie, naczelnemu wodzowi Polskich Sił Zbrojnych”.

Powrót na początek strony