Kielczanie zazieleniają miasto. 10 akcji nasadzeń – Przyjazne Kielce

Na osiedlu Bocianek, w samo południe rozpoczęło się wielkie sadzenie drzew. 10 akcji nasadzeń - Przyjazne Kielce, to jeden ze zwycięskich projektów nieinwestycyjnych w ubiegłorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Do wspólnego sadzenia drzew przyłączyli się młodzi mieszkańcy osiedla, zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda, pracownicy Urzędu Miasta, zawodnicy Korony Kielce, zarządcy spółdzielni oraz miłośnicy ekologii.

Dzięki głosom mieszkańców w miejskiej przestrzeni pojawiło się 200 nowych drzew. Akcja w ramach KBO organizowana jest przez Miasto Kielce, a realizatorami zadania są Fundacja Odzyskaj Środowisko oraz RLG Polska.

- Zaczynamy żartować, że dzień bez sadzenia drzew w Kielcach jest dniem straconym. Ponieważ w ostatnich dniach uczestniczymy w realizacji kolejnych „zielonych” projektów z Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Kiedy zaczynaliśmy mówić o zielonym mieście, o tym jak ważne są nasadzenia, i jak ważna jest walka z negatywnymi skutkami zmian klimatu, to wtedy te działania raczkowały. Ale dzisiaj już widać efekty. Cieszę się, że największe projekty zazieleniania miasta powstają dzięki inicjatywie i głosom mieszkańców - powiedziała zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda.

Obecnie w mieście realizowane są również nasadzenia w ramach projektu KBO „762 drzewa w 762. rocznicę założenia Kielc na prawie polskim”. – Myślę, że w każdym zakątku miasta możemy obserwować jak nasze otoczenie się zmienia. A dziś realizujemy społeczną akcję z udziałem mieszkańców, którzy będą przebywać w tej zielonej przestrzeni. Liczę, że ta roślinność zostanie otoczona opieką i będzie nam służyć. Za co dziękuję wszystkim uczestnikom dzisiejszej akcji  – powiedziała Agata Wojda.

W sadzeniu drzew na osiedlu Bocianek pomagali uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica, młodzi zawodnicy Korony Kielce oraz przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej „Bocianek”.

- Cieszymy się, że tak wspaniała akcja do nas zawitała. Dziękuję miastu, Fundacji Odzyskaj Środowisko i mieszkańcom, ponieważ to dzięki ich inicjatywie i zaangażowaniu, nowa zieleń pojawi się na naszym osiedlu. Dziękuję uczniom za obecność, wspólnie zadbajmy o naszą zieleń – powiedział prezes Spółdzielni „Bocianek” Paweł Kubicki.

W ramach projektu 10 akcji nasadzeń - Przyjazne Kielce w dziesięciu lokalizacjach posadzono m.in. kolorowe klony, miododajne lipy, cisy i królewskie dęby. Drzewa zostały posadzone przy Przedszkolu Samorządowym  nr 1, Szkole Podstawowej nr 1, Zespole Szkół Elektrycznych, Politechnice Świętokrzyskiej, Zespole Szkół Ekonomicznych, Szkole Podstawowej nr 20 na Białogonie, Szkole Podstawowej nr 25 na Os. Ślichowice, a także na terenach wspólnot mieszkaniowych Panorama oraz Pionier na Os. Barwinek i na Os. Kochanowskiego.

Przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko uczestnikom sadzenia drzew przedstawili również ekologiczne rozwiązania, były to ule powstałe z recyklingu elementów elektrycznych śmieci m.in. bębnów od pralek.

- Cieszymy się, że wspólnie z miastem Kielce możemy wspólnie zadbać o to, żeby miejskie osiedla były jeszcze bardziej zielone. Dzisiaj sadzimy drzewa i krzewy w miejscach, które wybrali sami mieszkańcy. Nowa roślinność sprawi, że powietrze którym oddychamy będzie czystsze – powiedział Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Powrót na początek strony