Kielczanie złożyli hołd wszystkim ludziom pracy

1 maja przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Kieleckie obchody święta, które w Polsce obchodzone jest od 1890 roku, odbyły się pod tablicą „Solidarności” na skwerze S. Żeromskiego. Władze Miasta podczas uroczystości reprezentował Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta Kielce i Szczepan Skorupski sekretarz Urzędu Miasta Kielce.

Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, które obchodzone jest od 1890 roku. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Wprowadzone zostało przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia strajku, który miał miejsce w pierwszych dniach maja w Stanach Zjednoczonych. 

- Jesteśmy tu dziś, aby oddać hołd wszystkim ludziom pracy oraz przypomnieć o wydarzeniach z 1 maja 1886 roku z Chicago, które stały się symbolem pokojowej walki pracowników o swoje interesy, na całym świecie, również na ziemiach polskich, gdzie pierwsze pochody i manifestacje organizował Polski Związek Robotników. Przypominanie historii jest wołaniem o prawdę - mówił Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.

Podczas uroczystości na skwerze S. Żeromskiego kwiaty i znicze złożyli m.in. przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Region Świętokrzyski, Miasta Kielce, Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Kielcach, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Politechniki Świętokrzyskiej.

Pomnik upamiętniający „Solidarność” stoi na Skwerze Żeromskiego w Kielcach od 2010 roku. Tablica została ufundowana w 1981 roku  przez pracowników ówczesnego kieleckiego PKS-u. Związkowcy uczcili nią 29. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Powrót na początek strony