Kieleccy radni podjęli uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości

Regulacja stawek podatku od nieruchomości jest jednym z punktów planu stabilizacji finansów Kielc. Jego głównym celem jest zapewnienie środków finansowych na zaspakajanie potrzeb mieszkańców m.in. w zakresie modernizacji ulic, chodników, placów zabaw oraz na strategiczne inwestycje rozwojowe. Miasto Kielce przedstawiło cztery nowe programy, które zostaną wdrożone dzięki planowi stabilizacji finansów.

Obejmuje on także:

- maksymalne wykorzystanie nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki tym zmianom budżet Kielc zyska 69 mln zł.

- wprowadzenie oszczędności m.in. na organizacji pomocy społecznej (zmniejszenie kosztów administracyjnych funkcjonowania MOPR i jednostek powiązanych, wspólna obsługa księgowa i kadrowa DPS), realizacji programu „Aktywnie w żłobku” oraz pełnym wykorzystaniu środków rządowych, wspólnych zakupach w ramach miejskiego standardu żywienia uczniów, integracji usług, w tym utworzeniu wspólnej platformy zakupowej dla Urzędu Miasta i jednostek podległych oraz zmianach w funkcjonowaniu Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych.

- Podobnie jak inne samorządy chcemy zaproponować takie stawki podatku, na które pozwala nam Ministerstwo Finansów. To wspólna finansowa odpowiedzialność i wysiłek. W zamian chcemy wdrożyć nowe programy, które pozwolą poprawić komfort życia kielczanek i kielczan oraz podjąć działania zapewniające rozwój naszemu miastu. Jeżeli nic nie zrobimy, będziemy tylko dryfować w kolejnych latach – mówiła prezydentka Kielc Agata Wojda.

Wzrost stawek zapewni Miastu Kielce w 2025 roku większe wpływy z tytułu podatku od nieruchomości w kwocie około 30 mln zł, a w perspektywie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2025-2045 zwiększy wpływy budżetowe o około 630 mln zł.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Miasto Kielce kontynuuje politykę wspierania przedsiębiorców poprzez pozostawienie stawek preferencyjnych w zakresie produkcji wyrobów piekarniczych, cukierniczych, przygotowywania i podawania posiłków lub napojów, spożywanych na miejscu lub na wynos, naprawy i przeróbki odzieży, naprawy obuwia, naprawy zegarków na poziomie 50% stawki podstawowej, a w zakresie kultury fizycznej i sportu, w tym służących uprawianiu sportów zimowych na poziomie 30% stawki podstawowej.

Ponadto, utrzymuje się obniżone stawki od gruntów położonych na terenie ochrony pośredniej, w granicach "obszaru A" - ograniczonej zabudowy, w strefie ochronnej ujęcia wody podziemnej KielceBiałogon, przedstawionych w załączniku nr 2 oraz załączniku nr 2a do Rozporządzenia nr 4/2019 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 19 grudnia 2019 r. do kwoty 0,37 zł od 1 m kw. powierzchni, stanowiącej 50% stawki podstawowej.

Zgodnie z projektem uchwały przykładowo stawka od 1 m kw.:

gruntów:

- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – wyniesie 1,38 zł i będzie wyższa od obecnej o 37 groszy,

- pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – wyniesie 0,73 zł i będzie wyższa od obecnej o 23 grosze,

budynków lub ich części:

- mieszkalnych – wyniesie 1,19 zł i będzie wyższa od obecnej o 37 groszy,

- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – wyniesie 34,00 zł i będzie wyższa od obecnej o 6,80 zł,

- pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - wyniesie 11,48 zł i będzie wyższa od obecnej o 2,34 zł.

Przykładowo dla mieszkańca miasta, który posiada lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 60 m2 oraz udział w gruncie o powierzchni 28 m kw podatek wzrośnie w skali roku o 29 zł, co miesięcznie daje 2,42 zł.

W przypadku przedsiębiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą w budynku o powierzchni użytkowej 200 m kw, na działce o powierzchni 1000 m kw podatek w przyszłym roku będzie wyższy o 1730 zł, co w skali miesiąca daje 144,00 zł.