Kieleccy uczniowie pamiętają o tych, którzy odeszli

Sprzątają cmentarne alejki oraz zapomniane groby, zapalają znicze, składają wiązanki i wspominają swoich przodków. W okresie Wszystkich Świętych uczniowie kieleckich szkół oraz przedszkolaki tłumnie odwiedzają miejskie nekropolie. Nauczyciele zachęcają ich w ten sposób do poznawania historii Kielc i zachowania pamięci o tych, którzy budowali nasze miasto i walczyli o wolność ojczyzny.

W VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach odbyła się uroczystość pod hasłem "Dzień Zadumy". Uczestniczył w niej zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki oraz Krzysztof Witkowski ze Stowarzyszenia Pamięci Narodowej "CZWARTAK". Podczas spotkania przedstawiono cykliczne inicjatywy patriotyczne podejmowane w Kielcach we współpracy z różnymi podmiotami.

- To nasza tradycja, że przed dniem Wszystkich Świętych wspominamy zmarłych pracowników, nauczycieli, uczniów i absolwentów naszej szkoły. Połączyliśmy to wydarzenie z inicjatywą Pana Krzysztofa Witkowskiego o wspólnym uczczeniu pamięci zmarłych bohaterów. Stowarzyszenie „CZWARTAK” przekazało nam materiały, a nasi uczniowie wykonali 60 wiązanek, które zostawimy na grobach, którymi nikt się nie opiekuje – powiedział Dariusz Stępień, nauczyciel historii z VI LO.

Po uroczystości uczniowie pierwszych klas VI LO wraz z nauczycielami i Krzysztofem Witkowskim udali się na kielecki Cmentarz Stary i Partyzancki. Na grobach weteranów walk i osób zasłużonych, złożyli przygotowane przez młodzież wiązanki.

- Dla uczniów jest to niezwykle ważne, aby zatrzymać się na chwilę w okresie Wszystkich Świętych i wspomnieć zmarłych. Warto w tym czasie zastanowić się nad naszym życiem, naszą przeszłością i jaki ma ona wpływ na naszą przyszłość - powiedziała wicedyrektor VI LO, Olga Wencelis.

Liceum im. Juliusza Słowackiego w szczególny sposób dba o pamięć obrońcy Westerplatte Juliana Rejmera. Uczniowie na co dzień opiekują się grobem tego zasłużonego żołnierza AK.  

Cmentarz Stary w Kielcach odwiedziły również przedszkolaki i opiekunki z Przedszkola Samorządowego nr 21 przy ul. Krakowskiej.

- Chcemy upamiętnić nie tylko naszych bliskich, ale też osoby, które walczyły za nasz kraj. Dzieci doskonale zdają sobie sprawę jaki to cmentarz, kto jest tutaj pochowany i są ciekawe historii. To jest bardzo miłe, one same przyniosły znicze, a rodzice również bardzo się zaangażowali – powiedziała Magdalena Gancarz z PS nr 25.

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych na najstarszej kieleckiej nekropolii, można było spotkać wiele grup, w różnym wieku m.in. uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 19, którzy porządkowali cmentarne alejki. Natomiast uczniowie z klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Jagiellońskiej, również porządkowali zapomniane żołnierskie groby. Był to element akcji prowadzonej przez Straż Miejską pod hasłem ,,Bezpieczny 1 listopada”.

Powrót na początek strony