Kielecka „Plotkarka” bardziej dostępna

Do zabytkowej, XIX-wiecznej baszty „Plotkarki” można wejść po schodach. To nowy pomysł Pałacyku Zielińskiego na promocję tego wyjątkowego obiektu.

Uroczyste otwarcie schodów odbyło się 3 stycznia br. Wydarzeniu towarzyszyła artystyczna oprawa. - To znaczący dzień w historii Pałacyku Zielińskiego. „Plotkarka” jest piękna i po zbudowaniu do niej schodów to piękno się podwoiło - mówi dyrektor Ryszard Pomorski.

Dotychczas baszta była na co dzień niedostępna, a wejście do niej prowadziło po drabinie. Pomysł na udostępnienie „Plotkarki” pojawił się wiosną 2020 roku. - Zależało nam, aby to miejsce uatrakcyjnić. Dogodny dostęp do wieżyczki daje nam możliwość poszerzenia naszej oferty na przykład dla osób, które będą chciały spędzić tam wyjątkowe chwile, podczas uroczystej kolacji przy świecach. „Plotkarkę” planujemy otwierać również przy innych okazjach. Pomysły na promocję tego miejsca dopiero powstają. W ten sposób przygotowujemy się na sezon letni - zaznacza dyrektor.

Żeliwne, kręcone schody prowadzące na basztę składają się z 15 stopni oraz balkonu, który utrzymany został w klimacie pozostałych balustrad balkonowych Pałacyku Zielińskiego. Prace przy montażu schodów realizowane były w grudniu ubiegłego roku. Inwestycja kosztowała kilkanaście tysięcy złotych.

Zapis z przebiegu uroczystości otwarcia schodów obejrzeć można na: https://www.facebook.com/DomSrodowiskTworczychPalacTomaszaZielinskiego/videos/7301568

Powrót na początek strony