Kielecka scena dramatyczna będzie większa

Rozbudowa siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego przy ul. Sienkiewicza obejmie sąsiadującą kamienicę. W poniedziałek dyrektor Michał Kotański podpisał umowę z generalnym wykonawcą na rozszerzenie rozbudowy budynku. Dzięki niej znacznie zwiększy się stopień funkcjonalności sceny teatralnej oraz jej możliwości technologiczne.

- Przygotowanie do głównej umowy trwało prawie pięć lat, a przygotowanie tej umowy trwało rok. Jesteśmy po rozmowach z konserwatorem zabytków, złożyliśmy dokumenty, ekspertyzy, o które prosili sąsiedzi i dzięki czemu mamy pozwolenie na budowę z Urzędu Miasta. W przyszłym tygodniu może rozpocząć się rozbiórka kamienicy – powiedział Michał Kotański, dyr. Teatru im. Stefana Żeromskiego.

W ramach rozszerzenia inwestycji o sąsiednią kamienicę wykonane zostanie zaplecze techniczne sceny. Powstaną: tylna kieszeń sceniczna, komin sceniczny pozwalający unosić elementy dekoracji na zmotoryzowanych sztankietach, układ dwupoziomowy zapadni scenicznych, winda towarowa od ul. Sienkiewicza, a także magazyny na poziomie sceny i w podsceniu.

Dzięki rozbudowie zwiększą się możliwości inscenizacyjne teatru. Możliwe będzie wykorzystanie głębokiego planu scenicznego, szybkie zmiany scenografii, czy sprawne rozładowanie dekoracji z samochodów, które nie mają możliwości wjazdu na dziedziniec ze względu na gabaryty.

Dyrektor Michał Kotański dziękował osobom, dzięki którym może być realizowana ta inwestycja oraz Urzędowi Miasta Kielce za dobrą współpracę, zwłaszcza, że prace budowlano remontowe prowadzone są w samym śródmieściu.  

Rozszerzenie inwestycji jest możliwe dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego. Finansowe wsparcie organów prowadzących teatr pozwoliło na zakup kamienicy, a potem jej remont. Realizacja tego zadania kosztować ma ponad 25 mln zł, a cała modernizacja Teatru ponad 120 mln zł. Prace mają się zakończyć w czwartym kwartale 2023 roku.

Powrót na początek strony