Kieleckie muzea przygotowują się do przyjęcia gości

Muzea, podobnie jak inne placówki kultury przygotowują się do ponownego przyjęcia gości. Zamknąć było łatwo, ale powrót do normalności potrwa – zgodnie przyznają kieleccy muzealnicy. Placówki muszą opracować nowe zasady udostępniania zbiorów, to wymaga czasu i rozwagi.

- Poza tym, że my będziemy przygotowani, zgodnie z przepisami, zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, to musimy się liczyć też z tym, żeby nasz widz miał takie czysto osobiste poczucie bezpieczeństwa, a ono jest różne u różnych osób – mówi Krzysztof Myśliński p.o. dyrektora Muzeum Historii Kielc.

Otwarcie placówek za dwa tygodnie, to wersja optymistyczna. Muzealnicy z całej Polski wymieniają się doświadczeniami i próbują wypracować schemat działań. O wskazówki jak  przygotować się do otwarcia ekspozycji, kierownictwo muzeów będzie pytać Sanepid.

- Muzeum ma przygotować swój pomysł na wdrożenie zabezpieczeń i czekamy na ustosunkowanie się do tego. My jeszcze nie jesteśmy w stanie   powiedzieć jak te wszystkie wytyczne będziemy spełniać, teraz nad tym pracujemy. Liczymy na wyrozumiałość, ale i rzetelność, żeby zapewnić  bezpieczeństwo, które jest priorytetem dla wszystkich – podkreśla Przemysław Krystian z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Wiadomo, że będzie obowiązywać ograniczenie liczby zwiedzających dla utrzymania bezpiecznego dystansu, a także dezynfekcja. Jednak muzealnicy mają wiele obaw, ponieważ niektóre wystawy mają interaktywny charakter, a zbiory bezcenne. Pytań nie brakuje.

- Jak zdezynfekować salę po wizycie kilku czy kilkunastu osób w taki sposób, żeby nie ucierpiały eksponaty, a zachowane zostało bezpieczeństwo – mówi Krzysztof Myśliński p.o. dyrektora Muzeum Historii Kielc.

W Muzeum Historii Kielc czas pandemii wykorzystano na wcześniejsze przeprowadzenie prac konserwatorskich na stałej wystawie, która nie zostanie udostępniona w najbliższych tygodniach. Natomiast jeśli się uda, to od 19 maja dostępna będzie ekspozycja poświęcona Hucie „Ludwików”.

Kieleckie muzea wciąż zapraszają do korzystania z bogatej oferty zwiedzania online. O terminie otwarcia, a także o wszystkich zmianach w funkcjonowaniu – muzea będą informować na bieżąco.

Powrót na początek strony