Kieleckie spektakle walczą o tytuł najlepszej polskiej sztuki współczesnej

W finale 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej znalazły się trzy spektakle związane z instytucjami kultury, które działają w Kielcach. Monodram „Ciotka Wieża”, autorska produkcja teatralna Kieleckiego Centrum Kultury oraz dwa spektakle Teatru im. Stefana Żeromskiego - "Ale z naszymi umarłymi" i „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" powalczą o nagrodę główną konkursu oraz nagrody indywidualne.

Autorska produkcja teatralna Kieleckiego Centrum Kultury, monodram „Ciotka Wieża” opowiada historię związanej z naszym miastem malarki Jadwigi Trzcińskiej Prandoty.

Scenariusz na podstawie archiwaliów, listów, wspomnień i dostępnych materiałów napisała Elżbieta Chowaniec. W rolę artystki, mieszkającej do śmierci na ul. Mazurskiej w Kielcach, wciela się Ewa Lubacz, a spektakl wyreżyserowała Judyta Berłowska. Muzykę napisał Wojciech Lipiński, a scenografię przygotował Michał Lach.

W finałowej czternastce 29. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienia Polskiej Sztuki Współczesnej znalazły się także dwa spektakle Teatru im. Stefana Żeromskiego - "Ale z naszymi umarłymi" Jacka Dehnela w adaptacji Michała Kmiecika w reżyserii Marcina Libera oraz „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" autorstwa i w reżyserii Mateusza Pakuły (koprodukcja z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie) zostały zakwalifikowane do finału 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Jury obejrzy spektakle zakwalifikowane do finału między 10 maja a 20 czerwca 2023 roku a następnie, w trakcie posiedzenia wybierze laureatów Konkursu.

Finałowe prezentacje „Ciotki Wieży” odbędą się: 4 czerwca, godz. 19, 7 czerwca, godz. 19, 12 czerwca, godz. 9, 12 i 19 - Mała Scena Kieleckiego Centrum Kultury. Bilety w cenie od 10 do 30 złotych do nabycia w Kasie KCK i na stronie: kck.bilety24.pl

Wybrane spośród nagrodzonych spektakli zostaną zaprezentowane na początku sezonu teatralnego 2023/2024 na przeglądzie NÓWKA SZTUKA. Organizator zastrzega sobie prawo do wyboru spektakli także spośród inscenizacji zakwalifikowanych do finału.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Do Konkursu było przyjętych 116 realizacji scenicznych polskich tekstów współczesnych z całego kraju. Oceniła je Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Wiesław Kowalski, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Magdalena Rewerenda, Jacek Sieradzki (przewodniczący) i Agata Tomasiewicz.

ciotka wieza FINAL.jpg

Powrót na początek strony