Kieleckie szkoły wyższe czekają na kandydatów

Na kieleckich uczelniach publicznych trwa rekrutacja. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach przygotował ponad cztery tysiące miejsc na pierwszym roku. Na Politechnice Świętokrzyskiej na tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych czeka około 1400 indeksów. Po raz kolejny Miasto Kielce będzie wspierać stypendiami najzdolniejszych młodych ludzi, którzy zdecydują się studiować w Kielcach.

Na Politechnice Świętokrzyskiej pierwszy etap rekrutacji potrwa do 16 lipca. Kandydaci mogą składać dokumenty tylko w formie elektronicznej. Jak informuje prof. Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej, w tym roku uczelnia proponuje 21 kierunków studiów głównie inżynierskich, ale także analitycznych jak inżynieria danych czy ekonomia.

- W poprzednim roku akademickim otworzyliśmy cztery nowe kierunki, dlatego tym razem postanowiliśmy skupić się na tych, które już mamy. Te kierunki, które prowadzimy od wielu lat mają ugruntowaną pozycję i dają znakomite perspektywy na rynku pracy. Od dłuższego czasu najwięcej chętnych mamy na informatykę. W ubiegłym roku obserwowaliśmy ogromny wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii – mówi prof. Artur Maciąg.

Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach rejestracja kandydatów także odbywa się online. Rekrutacja potrwa do 7 lipca, dwa dni później ogłoszone zostaną listy przyjętych. Młodzi ludzie mogą wybierać spośród prawie 50 kierunków. W tym roku uczelnia wraca do kształcenia nauczycieli.

- Proponujemy ścieżki nauczycielskie na takich kierunkach jak chemia, biologia, fizyka czy geografia. Do tej pory tego nie było – opowiada dr Justyna Palacz, kierownik Biura ds. Kształcenia UJK.

W panelu rekrutacyjnym kieleckiego Uniwersytetu zarejestrowało się do tej pory 1500 kandydatów. Najwięcej osób zainteresowanych jest studiowaniem na kierunku lekarskim, psychologii, kryminologii stosowanej, filologi angielskiej i fizjoterapii.

- Mamy kandydatów z różnych stron kraju i świata. Od lat prowadzimy statystki, z których szkół zgłasza się najwięcej chętnych. Większość kandydatów krajowych to absolwenci kieleckich liceów – mówi Piotr Burda, rzecznik prasowy UJK.

Po raz kolejny Miasto Kielce będzie zachęcać najzdolniejszych maturzystów do wybierania kieleckich uczelni. Także w tym roku uruchomiony zostanie Międzynarodowy Program Stypendialny.

- Program stypendialny jest szansą dla młodych ludzi na otrzymanie wsparcia finansowego za bardzo dobre wyniki w nauce. Jest on skierowany do wszystkich maturzystów, nie tylko pochodzących z Kielc, którzy wybiorą jedną z kieleckich szkół wyższych – mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Na program stypendialny Miasto Kielce przeznaczy w tym roku kilkaset tysięcy złotych. Wsparcie będzie mogło otrzymać 100 osób.