Na Placu Wolności w Kielcach w środę, 24 lutego odsłonięta została instalacja nawiązująca do spektaklu przygotowywanego w Teatrze im. Stefana Żeromskiego. Jej autorem jest Łukasz Surowiec, twórca scenografii i projekcji wideo do spektaklu „Klątwa rodziny Kennedych". Akcja happeningowa została poświęcona pamięci ofiar eksperymentów medycznych i społecznych, ma zwrócić uwagę na osoby wykluczone.
Najnowsza sztuka kieleckiej sceny dramatycznej przypomina historię Rosemary Kennedy, siostry Johna F. Kennedy'ego, prezydenta Stanów Zjednoczonych, którą uznano za opóźnioną w rozwoju i dlatego nie pasowała do idealnego wizerunku rodu. W wieku 23 lat za przyzwoleniem rodziny została poddana zabiegowi lobotomii, eksperymentalnemu w tamtych czasach. W wyniku operacji Rosemary stała się niepełnosprawną, pozbawioną kontaktu ze światem dziewczyną, o której próbowano zapomnieć.
Mówi się, że to Rosemary zapoczątkowała klątwę rodu Kennedych. W każdym następnym pokoleniu rodzinę dotyka długa lista tragedii: chorób, nieszczęśliwych wypadków, przedawkowanych substancji.
Pamięci Rosemary, a także pamięci innych ofiar eksperymentów medycznych i społecznych poświęcony jest pomnik – instalacja na Placu Artystów. W happeningu przygotowanym przez Teatr im. Stefana Żeromskiego uczestniczył zastępca prezydenta Kielc Marcin Różycki. Autorem instalacji jest Łukasz Surowiec, artysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, performer, scenograf, twórca filmów wideo, autor akcji społecznych.
Symboliczny pomnik Rosemary Kennedy stanął na jednym z miejsc parkingowych na Placu Wolności, udostepnionym przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych.
Spektakl „Klątwa rodziny Kennedych" przygotowują Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin – laureaci Paszportów Polityki oraz autorzy wielu sukcesów kieleckiej sceny. Twórcy idą śladem transmitowanej przez pokolenia traumy i wiary we własnego pecha. Jedno wydarzenie wpływa tu na drugie i prowokuje następne.
Prapremiera spektaklu „Klątwa rodziny Kennedych" zaplanowana została na sobotę, 27 lutego o godzinie 19.00. W czasie remontu budynku swojej siedziby przy ul. Sienkiewicza, Teatr działa teraz przy Wojewódzkim Domu Kultury, w nowo wybudowanej części budynku - wejście od alei Legionów.